Sağlık

Yüz Şekline Göre Saç Kesimi

Editör by Emre Yıldırım

İnsanlar için güzellik her zaman en önemli konulardan biri olmuştur. Zaman içerisinde güzellik algıları değişse de insanlar için saç her zaman en önemli güzellik unsuru olmuştur. Özellikle günümüzde insanlar saç şekillerine ve renklerine çok önem vermektedirler. Size en uygun olan saç modelini yüz şeklinize göre belirleyebilirsiniz. Yüz şekline göre saç modelleri ile yüz güzelliğinizi daha çok ortaya çıkarabilirsiniz. Peki yüz şekilleri nelerdir ? İlk olarak bu sorunun cevabını bilmeliyiz. 6 farklı yüz şekli vardır. Bunlar :

  1. Uzun yüz şekli
  2. Üçgen yüz şekli
  3. Kalp yüz şekli
  4. Yuvarlak yüz şekli
  5. Kare yüz şekli
  6. Oval yüz şekli

Sizde yüz tipinizi doğru olarak tayin ettikten sonra saç modelinize karar verebilirsiniz.

Uzun yüz şekli için saç kesimi

Uzun yüz şekillerinde yüzünüzün genişliği saç modelinizi belirlemeniz de yardımcı olur. Yüzünüz çok genişsse mutlaka hacimli saçlar kullanmayı tercih etmelisiniz. Kıvırcık saçlar, dalgalı saçlar tercihiniz olabilir. Ayrıca uzun yüz şekline sahip olan kadınlar kahkül kullanarak yüzlerini daha oval gösterebilirler. Ancak ten renginiz açıksa ve saç renginiz de açıksa bu yüzünüzün daha uzun görünmesine yol açabilir. Bu nedenle teninize göre daha koyu tonlarda saçlar kullanmalısınız. Aynı zamanda gölgeli saçlar da yüz şeklinizi oval gösterir. Düz kesimlerden ve çok kısa saç kesimlerinden uzak durmalısınız. Kısa saç modeli olarak bob kullanacaksanız en kısa çene hizanızda olmalıdır.

Üçgen yüz şekli için saç kesimi

Üçgen yüz şeklinde yüzler ters üçgene benzerler. Yani çene kısımları daha dardır. Bu nedenle yapılan saç şekillerinde çene kısmı arka plana atılmaya çalışılır. Çeneden itibaren yapılan dalgalı modeller çenenin dar görünümünü engeller. Bu nedenle düz kesim yerine katlı kesimler tercih etmek daha doğru olacaktır. Ayrıca kısa saç modeli kullanmak isteyen kişiler de arkası kısa öne doğru daha uzun bir model tercih ederler.

Kalp yüz şekli için saç kesimi

Kalp yüz şekli daha zor  ve uğraşı isteyen bir yüz tipidir. Bu yüz tipinde alın ve çeneye dikkat edilmesi gereklidir. Alın kısmı çok geniş olduğu saç kesimlerinde perçem kullanımı daha dar görünecektir. Çene kısmı üçgen saç modelinde ki gibi dar olduğu için saçlar çok kısa kesilmemeye özen gösterilmelidir ve çene hizasından itibaren şekil verilmeye başlanmalıdır.

Yuvarlak yüz şekli için saç kesimi

Yuvarlak yüz tipinde yüzünüzün toplu görüntüsünü biraz inceltmek için saç tipi belirlemelisiniz. Saçların uç kısımlarında daha hacimli yapılan kesimler ile yüzünüzü daha uzun gösterebilirsiniz. Saçlarınız da doğal dalgalar kullanabilirsiniz. Ayrıca katlı saç kesimi de bu yüz şekli için tercih edilebilir. Elmacık kemiklerine dökülen perçemlerde yüzünüzü daha ince gösterebilir.

Kare yüz şekli için saç kesimi

Yüzlerinizde en çok dikkat çeken özellik köşeli olan çeneleridir. Bu nedenle çene kısımlarını yüzde biraz daha yumuşatmak gereklidir. Bu nedenle kısa saç kesimleri yüz şekline göre saç modelleri arasında yer alır. Asimetrik kesimler de tercih edilmesi gereken saç modelleri arasında yer alır. Ayrıca kare yüz şeklinde yuvarlak kahküller yüzünüzü daha oval gösterir.

Oval yüz şekli için saç kesimi

Eğer ki oval bir yüzünüz varsa diğer insanlara göre daha şanslısınız demektir. Çünkü diğer yüz tiplerinde yapılan tüm kesimlerde yüz tipi ovale yakınlaştırılmaya çalışmaktadır. Oval yüz şekline sahip olanlar yüz hatlarını belirginleştirecek saç modelleri tercih etmelidirler. Uzun, kısa,düz ya da kıvırcık her saç modelini kullanabilirler.

Sizde yüz şekline göre saç modelleri ile güzelliğinize güzellik katabilirsiniz.

Yorum Yap