Sağlık

Yüz Felci Neden Olur ?

Editör by Emre Yıldırım

Yüz Felci Nedir?

Yüzde görülen felç, insanlarda mimik eksikliği ve sinirlerde bozulma gibi sorunlara yol açtığından, insanlar tarafından oldukça fazla korkulan bir problemdir. Yüz felcinin yüze etkisi, genelde yüzün yarısının kısmi olarak hareketsiz kalması şeklinde ortaya çıkar. Yüzdeki hareketler, beyinden gelen komutların yüzdeki sinirler aracılığı ile yüz kaslarına iletilmesi ile gerçekleşir. Sinirlerdeki bir zedelenme durumu, yüzde felç görülmesine ve hareketlerin kısıtlanmasına yol açar. Büyük oranda geçici ve tedavi edilebilir bir sorun olan yüz felci, maalesef bazen daha ciddi bir sorun haline gelebilir. Özellikle kazalar, darbeler sonucunda ortaya çıkan yüz felci tam olarak tedavi edilemeyebilmektedir. Birçok insan yüz felcinin neden oluştuğunu merak etmektedir.

 

Yüz Felcinde Mevsimler Önemli Mi ?

                Özellikle dedelerden, ninelerden yüz felcinin neden ortayaç çıktığı, nasıl geliştiği hakkında çeşitli bilgiler duyulur. Soğuk hava birçok problemde olduğu gibi yüz felcinde de sebep olarak gösterilir. Fakat yüz felci tüm mevsimlerde benzer sıklıklarda görülebilmektedir. Zira, yüz felcinin en çok rastlanan nedeni bir enfeksiyondur ve bu enfeksiyon her mevsimde insanların karşısına çıkabilmektedir. Bell’s Palsi denen bu enfeksiyon %85 oranında tedavi edilebilmektedir. Mevsimlerin yanında, cinsiyetin de yüz felci konusunda çok bir önemi yoktur. Erkeklerde ve kadınlarda yüz felcine yakalanma oranı aynıdır.

 

En çok rastlanan sebepler

                 Yüz felci konusunda birinci sırada gelen sebep Bell’s Palsi enfeksiyonudur. Fakat, tedavi edilebilir olan bu enfeksiyonun yanında başka birçok yüz felci sebebi de bulunmaktadır. Travmalar, çeşitli tümörlerden kaynaklı hastalıklar, ortak kulak iltihapları, sistemik hastalıklar, Ramsay-Hunt sendromu, yüz felci konusunda en çok rastlanan sebeplerdendir. Bunlarla birlikte, halk arasında inme inmesi olarak bilinen durum ve çeşitli nörolojik hastalıklar, hatta doğum öncesinde fasiyal sinirlerde meydana gelen gelişim anomalileri ve çeşitli genetik sendromlar da yüz felcinin görülmesine neden olabilmektedir. Hastalıklar ve travmalar dışında, trafik kazası gibi sebeplerden ya da başka darbelerden dolayı yüzdeki kasların ve dokuların zedelenmesi de yüzün bir kısmında hareket ve mimik eksikliiğine, yani yüz felcine neden olabilir. Yüzde ağrı, salya akması, konuşma zorluğu, kaslarda seğirme gibi durumlar yüz felcinin belirtileri olarak gösterilebilir.

Yorum Yap