Nedir Sağlık

Yumurtalık Kisti Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Editör by Editörmatik

Yumurtalık kisti nedir? Doğurganlık çağındaki kadınlarda daha sıklıkla rastlanan bir rahatsızlıktır. Birçok kist zararsız olsa da doktorlar büyüyerek bir probleme yol açmamalar açısından bu kistleri takip etmektedirler.  yumurtalık kisti belirtileri aslında yok denecek kadar azdır ve birçoğu küçük olduğundan tedaviye ihtiyaç duyulmaksızın 1-2 aylık bir süre sonunda kendiliğinden geçebilmektedir. Ama bazıları ise karın bölgesinde küt bir ağrı oluşturarak ya da ilişki esnasında ortaya çıkan bir ağrı ile kendini belli eder.

Yumurtalık Kisti Belirtileri

Yumurtalık kistlerinin çoğunluğu küçük olduğundan dolayı herhangi bir belirti göstermezler. Bu küçük kistler kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak bazıları karın bölgesinde küt bir ağrı oluşturarak ya da ilişki esnasında ortaya çıkan bir ağrı ile kendini belli eder.

Bu kistleri kaba bir şekilde habis (kötü huylu, malign) ve selim (iyi huylu, benign) şeklinde ayırabiliriz. En sık rastlanan kistler iyi huylu yani selim olanlardır.

Yumurtalıklarda meydan gelen bir problem olduğunda belirtileri diğer organlara kıyasla daha az olmaktadır. Bu nedenden ötürüdür ki yumurtalık kistleri büyüseler dahi hiçbir belirti göstermezler ve bu kistler sadece doktorlar tarafından rutin kontrollerde fark edilebilir. Söz konusu kistlerin boyutu 25 cm yi bulsa da hastada karın bölgesinde şişlik dışında hiçbir belirti görülmez.

Yumurtalık kistlerinin olası belirtileri şu şekildedir:

  • En sık görülen belirti Adet düzensizlikleridir.
  • Karın bölgesinde şişlik,
  • Karın ya da kasık ağrısı,
  • Sindirim sistemi bozuklukları (ağrılı dışkılama, kabızlık)
  • İdrar yolu şikayetleri ve sık sık idrara çıkma

Bazı kistler kanser olabilir. Yumurtalık kanserine yakalanma riski yaş büyüdükçe artmaktadır. Yumurtalık kanserinin de erken evrelerde hiçbir belirti göstermemesinin yanında minik uyarılarını okuyabilmek için işaretlere dikkat etmenizde fayda var.

Yumurtalık kanserinin belirtileri:

  • Karnın şişmesi ya da büyümesi
  • Geçmeyen mide bulantısı ya da midede yanma hissi
  • İştah kaybı
  • Kasıkta ağrı

Yukarıdaki belirtilerden en az bir tanesi sizde bulunuyorsa doktorunuza danışmalısınız. Çünkü kistler ne kadar erken teşhis edilirse ortaya çıkardığı problemlerin çözülmesi de o kadar kolay olur.

Yumurtalık Kisti Teşhisi aşaması

Yumurtalık kistleri genellikle rutin muayene esnasında teşhis edilirler. Doktor büyüyen bir yumurtalık teşhis ettiğinde tanıyı doğrulamak amacıyla başka tetkikler isteyecektir. Söz konusu tetkiklerden bazıları:

Ultrason: Ses dalgaları kullanımı ile iç organların görüntüsünün alınması ve bunun ekrandan takip edilmesi işlemidir.

Laparoskopi: laparoskop adı verilen ince ışıklı bir teleskobun üreme organlarını gözlemleyebilmek için karına yerleştirilmesi ile doktorun vücudun içini görmesi işlemidir. Bu işlem kistin tedavi edilmesinde de kullanılmaktadır.

Kan testleri: Kanda bulunan maddeleri ölçerek tanıyı doğrulayıcı tetkiklerin yapılmasıdır.

Bu testlerin bir kısmı, tedavinin planlanmasında gerekli olacak bilgileri verirken bir kısmı da yüksek seviyede bir problem riski olduğunda kullanılmaktadır.

Yorum Yap