Blog

YLSY Nedir, Kimler Başvuru Yapabilir?

YLSY NEDİR KİMLER BAŞVURABİLİR?
Editör by seoturka

YLSY, yurt dışında yapılacak olan lisansüstü eğitim programlarına öğrencileri seçme sınavı olarak bilinmektedir.Bu sınava başvurular osym.gov.tr adresinden yapılarak gerçekleştirilir.Yüksek lisansını tamamlamak isteyen bir birey bu sınava girmek isterse şayet öncelikle sınavın iki basamaktan oluştuğunu bilmesi gerekir.

Sınavın Birinci Basamağı, ALES puanının yüksek olmasına bağlı olarak alan seçiminin gerçekleştirilmesi ve sözlü mülakata hak kazanılmasıdır. Bir başka ifadeyle ALES puanının yüksek olması yüksek lisansını etkileyen bir faktördür. Çünkü bu sayede en fazla otuz alan seçimi yapılır. Bunun sonucu olarak ALES puanına göre adayların üç katı kadar kişi mülakat hakkı kazanarak lisansüstü eğitim programlarına girmiş olacaklardır.

ylsy.jpg

Sınavın İkinci Basamağı, YLSY puanının değerlendirilmesiyle birlikte yerleştirilmelerin yapılmasıdır. Burada önemli olan tüm puanların nasıl değerlendirildiğidir.

  • Ales puanının %40’ı,
  • Sözlü mülakatın %40’ı
  • Lisans Ortalamasının %20’si alınarak YLSY Puanı belirlenir.

Böylelikle yapılmış olan alan tercihleri kurum tercihlerine yerini bırakacaktır. YLSY puanından 70 alan bir birey kurum tercihi yapmaya hak kazanacaktır. Bu puanı kullanarak otuz tercih yapma hakkı bulunmaktadır. Puanın yüksek olup olmamasına bağlı olarak kurum yerleştirilmeleri gerçekleşir.

Dikkat: Dil puanlarının bu sınava girişte etkisi yoktur ancak başvurulduğu takdirde kurum tercihi yaptığınızda başarılı olursanız şayet yüksek lisans yapmış olduğunuz üniversite TOEFL ve IELTS gibi sınavlardan geçerli bir puan almanızı bekleyecektir.

Diyelim ki; İşletme bölümü mezunusunuz. Lisans ortalamanız 3.50 olsun. Yüksek lisansı yapmak için öncelikle sınav tarihlerini takip ederek osym.gov.tr den başvurdunuz.Önce Ales sınavına girmeniz gerekli ve alan tercihi yapmalısınız. Almış olduğunuz Ales puanının 90 olması lehinize işleyecektir. Alan tercihlerinizi gerçekleştirdikten sonra sizin mülakattan almış olduğunuz puanın ne derece önemli olduğunu hatırlatalım ve bu puanınız da 80 olsun. Diğer basamağı da tamamladıktan sonra YLYS puanınızın hesabı yapıldığında Ales puanından gelen 36+ ortalamadan gelen puanınız 19 + sözlü mülakattan gelen puan 32 olur ve toplamda 87 puanınız olur. YLSY barajını geçtiğinizi düşünürsek kurum tercihlerini yapma hakkına sahip olursunuz. Görüldüğü gibi bu ortalamaların alınması sırasında bir önem teşkil etmeyen dil puanının burada size getirisi olmayacaktır. Ancak, yerleşmiş olduğunuz kurum bu sınavların belli baraj şartıyla geçmenizi isteyecektir.

Bu sınavın başvurusunun geçersiz olması sayılabilecek durumlar mevcuttur. Şu alt basamaklara dikkat ediniz;

  1. Başvuru şartlarına uymayan bireylerin,
  2. Yanlış ya da eksik bilgi veren bireylerin,
  3. Hala resmi statüde burslu eğitim görenler ve ya daha önce resmi burslu statüsünde eğitim alanlar arasında zorunlu hizmetini tamamlamamış olan bireylerin başvurusu tanımlanmayacaktır.

     

Sonuç itibariyle, YLSY sınavına lisans mezunları şartları sağladıkları takdirde başvurabilirler. Ancak puanların yetersiz olması engel teşkil edebilir. Bir başka deyişle, ortalamanızın ya da sözlü mülakatın ya da Ales puanınızın düşük olmaması halinde YLSY başarı ortalamanız yüksek dozda etkilenecektir.

Yorum Yap