Sağlık

Yirmi Yaş Dişlerinin Sebep Olduğu Problemler

Yirmi Yaş Dişlerinin Sebep Olduğu Problemler
Editör by seoturka

20’lik Dişler Nedir?

20’lik dişler çenenizin arka ön ve arkasında sonradan çıkan dişlere denir. Bu dişler her zaman düzgün bir şekilde çıkmaz. Düzgün çıkamayan bu dişler ise pek çok soruna neden olduğu gibi ağrı çekmenize de neden olur. 20’lik dişlerin sorunlara neden olması ise genetik olarak fazla dişlere ihtiyaç duyulmaması şeklinde açıklanabilir. Ayrıca insanların çenelerinin boyutu yıllar geçtikçe evrimsel olarak küçülmeye başlamıştır, bu da bu dişlerin gereksinim dışı olmasını sağlamıştır. Çenede kendine yer bulamayan 20’lik dişler yanında bulunan diğer dişi ittirmeye başlar. Baskı sonucu itilen diş düzgün diş yapınızın bozulmasına neden olabilir. 20’lik dişlerin yarattığı tek sorun sadece görünüş açısından değildir, pek çok iltihaplanmalara da neden olur.

20’lik diş çıkarken belirtileri nelerdir?

Dişinizde, çenenizde bir ağrı var ise özellikle bazı hastalar dayanılmaz düzeyde ağrı çekerler, ağzınızın içerisinde veya dış görünüşünde şişlik var ise, kızarıklık, yutkunmada güçlük çekiliyor ise, çene altındaki lenf bezleriniz şişmiş ise 20’lik dişleriniz çıkmıştır ya da çıkmak üzeredir.

yirmilik-disler.jpg

20 Yaş Dişinin Tedavi Yolu Nedir?

Özellikle fazla ağrısı bulunanlar acilen doktora başvurmalı ve tedavi olmalıdır. Bu tedavi yolu ise ameliyattır. Ameliyat ile birlikte rahatsızlığa neden olan diş çekilir. Tabi ameliyat olmadan önce mevcut iltihaplanma sorununuz var ise, ilk başta iltihap kurutulur ardından ameliyat yapılır. Peki 20’lik diş çıkarken ne olur, diye merak ediyorsanız, 20’lik dişlerin çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar tam gömülü dişler, kısmen çıkmış dişler ve tamamen çıkmış dişlerdir. Tam gömülü ve kısmen çıkmış dişler ağrı yaptığı halde ameliyat ile alınır. Tamamen çıkmış dişlerin bir ağrısı yok ise düzenli bakım ve temizlik yapmaları dahilinde bir problem yaşamayacaklardır.

yirmilik-dis-ne-zaman-cekilmeli.jpg

20’lik Diş Çekilmezse Ne Olur?

20 yaş dişleri çekilmediği zaman pek çok zarara neden olabilir. Bunlardan birkaçı ise; öndeki dişinize baskı yapan 20’lik diş düzgün görünen diş yapınızı bozabilir ve hatta düzeltmek için tel taktırmanız gerekebilir. Yanındaki dişte çürük oluşumuna sebep olabildiği gibi iltihap için uygun koşullara sahip olduğundan dolayı dayanılma ağrılar çekmenize neden olabilir. Günlük hayatınızı ise belirginleşen şişkinlik ile olumsuz etkileyebilir. En kötü senaryo ise dişinizde oluşan iltihap kanınıza karışabilir ve bu iltihap kana karıştığında başta kalp, böbrek gibi hayati önem taşıyan organlara yayılarak ciddi hastalıklara yol açabilir. Bu yüzden iltihaplanmaya fırsat vermeden bir hekime başvurmanız tavsiye edilir.

20’lik Diş Çekildikten Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

20’lik diş çekildikten sonra konan tamponu yaklaşık yirmi dakika ısırıyorsunuz, ardından tampon atılıyor. Bu süreçte aşırı sıcak veya soğuk içeceklerden uzak durmanız gerekiyor. Verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması da oldukça önemlidir. Tercihen katı yiyeceklerden bir süre uzak durulması önerilir.

Yorum Yap