Sağlık

Yenidoğan Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Yenidoğan Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?
Editör by Behlül Güngör

Haftalarca bebeğinizi beklediniz. Hep onun ne kadar tatlı, ne kadar sevimli olduğunu, evinizi nasıl aydınlatacağını düşündünüz. Şurada uyur, şurada emer hayalleri kurdunuz. O muhteşem gün geldi ve bebeğinizi kucağınıza aldınız. İlk 15 gün her şey çok iyi geçti. Her şey hayalinizdeki gibiydi… Ancak 15 gün sonra bebek yavaş yavaş değişti ve hiç susmadan ağlayan bir varlık haline geldi. Koşa koşa doktora gittiniz, doktor size hayatınızda ilk kez duyduğunuz cümleyi söyledi: ‘’Bebeğiniz kolik !’’

bebek-gaz-sancisi-nasil-giderilir.jpg

Kolik Nedir?

Tam olarak neyin sebep olduğu bilinmeyen, ağlama nöbetleri, çığlık, huzursuzluk, gaz çıkaramama, vücudunu yay gibi bükme, yumruklarını sıkma gibi belirtiler gösteren duruma kolik denir. Yenidoğan bebeklerde görülür. Sezaryen ile doğan bebeklerde daha fazla görülmekle birlikte, 100 bebekten yaklaşık 30’una kolik teşhisi konulmaktadır. Ancak bebeğe kolik teşhisi konmadan önce bebek iyice muayene edilerek, fıtık, kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu gibi önemli hastalıkların elenmesi gerekmektedir.

bebeklerde-gaz-problemi.jpg

Kolik, bağırsak florasının tam gelişmemesi nedeniyle bebeklerde gaz problemi olarak düşünülmektedir. Gaz çıkaramayan bebek korkunç gaz sancıları ile kıvranarak durmaksızın ağlar. Bu dışarıdan müdahale ile düzeltilebilecek bir sorun değildir. Zamanla, bebeğin bağırsak florası düzeldikçe, kolikte azalma ve bitiş gözlemlenir. Bu da bebeğin yaklaşık ilk üç ayı anlamına gelmektedir.

Gaz Sancısı için Neler Yapılabilir?

Bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri çeşit çeşittir. Doğumun hemen sonrasında hemşireden veya doktordan yardım alarak birkaç tanesini hızlıca öğrenebilirsiniz. En çok tercih edilen yöntem bebeği omzunuza koyarak sırtına hafif hafif vurmaktır. Ancak en etkili yöntem bebeği elinizle göğsünden destekleyerek dizinize yatırmak ve bu arada midesine çok çok hafif baskı uygulamak ve aynı anda hafif hafif sırtına vurmaktır. Daha küçük bebeklerde kol üzerine yatırarak gaz çıkartma yöntemi de kullanılabilir.

Özellikle emzirdikten hemen sonra ve 10 dakika sonra 2 defa gaz çıkarmayı unutmayın. Çünkü mide gazı hızlıca çıkar. Ancak mide gazını çıkarmaz ve o gaz bağırsaklara iner ise, çıkması çok zor olmaktadır. Maalesef dışarıdan müdahale edemesiniz, bebek de ayaklarını karnına doğru çekerek bu gazı çıkartmaya çalışır, başaramazsa da sancıdan dolayı ağlar.

Anne Baba Ne Yapabilir?

Maalesef kolik bebeklerde yapılabilecek çok fazla bir şey yoktur. Ancak bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir diye baktığımızda birkaç ufak tefek faydalı bilgiye ulaşabiliyoruz. Emziren anneler kendi yediklerine dikkat etmeli, gaz oluşumuna sebep olacak ürünler tercih etmemelidir. Kimyonun gazı aldığına dair bazı söylemler mevcut olduğu için anneler yemeklerine kimyon serpebilir. Doktor ile görüşerek anne bitki çaylarından destek alabilir. Babalar ise, annelere destek olmalıdır. Kolik bebek annesi olmak çok zordur ve annenin en çok ihtiyacı olan şey bazen birkaç saatlik uykudur.

Yorum Yap