Sağlık

Yaza Fit Girmenin Yolları

Editör by Emre Yıldırım

YAZA FİT GİRMENİN 10 KOLAY YOLU

Kışın aldığımız kilolardan kurtularak yaza hafif girmeyi sağlayacak 10 kolay yöntemi Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber şu şekilde sıralamıştır.

Bitki Çaylarını İçerek Nasıl ZAyıflarım

Gizem Şeber Şekersiz tüketilen bitki çaylarının iştahı azaltmada yardımcı olacağını belirtirken, beyaz çayın ve yeşil çayın metabolizma hızlandırıcı etkisinden yararlanmak için günde 2-3 kupa kadar tüketilmesi gerektiğini vurgulamıştır.

Yatmadan 2 saat önce yemeyi bırakarak

Yatmadan hemen önce yaptığımız atıştırmalıkların daha fazla yağlanmaya yol açabileceğinin uzun zamandır bilinen bir gerçek olduğunun altını çizen Gizem Şeber, kan şekeriniz yüksek olursa uyku kalitenizde de azalma olur. Bundan dolayı uykudan iki saat önce yemeyi bırakın demiştir.

Atıştırmak istediğinizde önce su için

Gizem Şeber, birçok kişinin açlık ve susuzluğu karıştırdığını dile getirmektedir. Bu nedenle de yetersiz su tüketen birçok kişi sürekli atıştırmalara yönelmektedir. Canınız bir şeyler atıştırmak istediği zaman önce su için ve en az 10 dakika bekleyin. Açlığınızın, ilk şiddetinde olmadığını göreceksiniz, demiştir.

Tam tahılları tercih edin

Beyaz şekerin ve beyaz unun kan şekerini hızlı yükseltip düşürdüğü için daha çabuk acıkmaya ve daha sık tatlı istenmesine neden olduğunu ifade eden Gizem Şeber, Bu nedenle karbonhidrat kaynağı olarak tam tahıllı ekmekleri, tam tahıl makarnası , bulgur gibi kaliteli karbonhidratları tercih edin diyerek önerilerine devam etmiştir.

En az 5 saat uyuyun

Günde 5 saatten az uyuyan insanlar, normal uyku süresini tamamlayan insanlara göre günde 300 kalori daha fazla almaya meyilli oldukları durumuna dikkat çeken Gizem Şeber, 5 ile 8 saat arası uyumanın, uyku düzenine dikkat etmenin kışın kilo almaktan koruyacak başka bir yol olduğunu belirtmiştir.

Probiyotiklerin dost olduğunu unutmayın

Gizem Şeber, Kabızlık sorunu olanların yılda ortalama 3 kg daha fazla almaya eğilimli olduklarının bilimsel çalışmalarca tespit edildiğini belirtirken Probiyotiklerin düzenli tüketiminin kabızlıktan koruduğunu, günde bir bardak kefir tüketerek veya bir tane probiyotik yoğurt metabolizmanıza yardımcı olabilirsiniz demiştir.

Baharat dünyasına girin

Karabiber, kırmızı pul biber, zerdeçal ve zencefil gibi birçok baharatın metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olduğunu belirtmiştir. Tarçın kan şekerini dengeleyerek tatlı isteğini azaltma konusunda sağladığı desteğin önemini ele almıştır ve sofralarımızda baharatlara yer açmamız gerektiğini vurgulamıştır.

 

 

 

 

 

Yorum Yap