Sağlık

Yağ Yakımına Yardımcı Besinler

Editör by Emre Yıldırım

Hepimiz daha güzel görünmek için birçok çaba sarf ederiz. Güzellik algımızı temel olarak kilomuz oluşturur. Hoş bir vücuda sahip olmak için daha zayıf görünmek isteriz. Özellikle yaz ayları yaklaşırken birçok kadın bikini için diyetlere başladı bile. Ancak sizde yağ yakan besinler ile yiyerek kilo verme şansını elde edebilirsiniz. İşte bazı yağ yakıcı besinler…

Yağ Yakımı İçin Size Yardımcı Olacak Besinler

Bakliyatlar : Yüksek yapıda lifli ve proteinli bir yapıda olmaları boşaltım sistemine yardımcı olmaktadır. Ayrıca düşük kalorili olan bu besinler yağ yakımına da yardımcı olur.

Süt ve süt ürünleri : İçerisinde bulunan bol miktarda kalsiyum ile süt ve süt ürünleri yağ yakımını hızlandıran besinler arasında yer alır. Ancak bu besinlerin az yağlı olanları tüketilmelidir.

İşlem görmemiş tahıllar : Tahıl ürünleri kanda ki şeker miktarını dengeler ve depolanmasını engeller. Bu sayede daha hızlı zayıflarsınız. Ancak içerisinde fazla miktarda şeker bulunan kahvaltılık gevrekler yağ yakımını hızlandırmaz.

Yeşil çay : Her gün 4-5 bardak yeşil çay tüketmek metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur. Ayrıca içerisinde ki kateçin maddesi de yağ yakımını hızlandırır.

Sirke : Her konuda sağlığımıza yardımcı olan sirke metabolizma hızını arttırır ve kanda ki şeker dengesini sağlar. Bu sayede zayıflamanıza yardımcı olur.

Greyfurt : Diyetlerin favori yiyeceği olarak bilinen greyfurt metabolizmayı hızlandırır. aynı zamanda da iştah kesici özelliğe sahiptir.

Yumurta : İçerisinde bulunan yüksek protein oranıyla yağ yakımını hızlandırır.

Kuruyemişler : Günde yaklaşık bir avuç tüketildiğinde kuruyemişler iştah kesici özelliğe sahiptir. Ayrıca metabolizmanızı da hızlandırır.

Yeşil sebzeler : Marul, roka, tere, ıspanak gibi yeşil sebzeler lif yönünden zengin yiyeceklerdir. Ayrıca düşük kalorili oldukları için yağ yakan besinler grubunda sınıflandırılabilirler.

Kahveler : Sütlü, şekerli ve kremalı tüketilmediği sürece kahveler metabolizmayı hızlandırıcı özelliklere sahiptirler.

Acı biber : İçerisinde bulunan capsaicin adlı madde metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır.

Limon :  İçerdiği asitler ile özellikle yağlı yemeklerden sonra kullandığınızda limonun faydaları göz ile görülür şekilde etki sağlayacaktır.

Brüksel lahanası, brokoli, karnabahar ve lahana : İçerisinde bulunan sulforafen sayesinde yağ yakan enzimleri ortaya çıkaran besinlerdir.

Sizde yağ yakan besinlere öğünlerinizde daha sık yer vererek kolayca zayıflayabilirsiniz.

Yorum Yap