Blog

Varis Nedir ve Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

Editör by seoturka

Varis damarlarda meydana gelen ve dolaşımın yetersiz olmasından dolayı meydana gelen bir durumdur. Öncelikle varisin oluş nedenlerini açıklamak gerekir.

Varis Nedir?

Vücudumuzda atar damarlar temiz kanı vücuda dağıtırken, toplar damarlar da kanı toplayarak kalbe geri getirir. Vücutta kanın dolaşımı bu şekilde ilerler. Toplar damar kanı vücuda daha hızlı bir şekilde dağıtır. Çünkü kanın aşağıya inmesi yer çekimine doğru yapılır. Ama kanın geriye dönüşü çok daha yavaş olur. Çünkü kan yer çekimine ters yönde hareket eder. Bu durumda geriye dönüş daha zordur. Bunun için kan zamanla damar çeperine kendisi bir havuzcuk yaparak göllenmeye başlar.

Varis nedir?

Varis Belirtileri Nelerdir?

Özellikle de ayakta çok fazla kalmak zorunda kalan insanlar için, dizlerini kırarak oturmayı tercih edenler ve sık sık bağdaş kurarak oturanlar için bu geri dönüş çok daha zor olacağı için göllenme riski artacaktır. Bu durum cildin dışında damarların belirgin bir şekilde mavi mavi gözükmesiyle belli olur. Varisler tehlike arz eden durumlardır. Kan göllendiği yerlerde zamanla pıhtılaşması ve için bu pıhtıların da kan dolaşımına damar içinde salınması riski vardır. Bu durumda kan pıhtısı emboli atar ve bu emboli özellikle akciğere, beyine, karaciğer ve çeşitli organları etkileyebilir

Emboli Nedir?

Emboli hava ya da kan pıhtısıyla, kan damarlarının tıkanması demektir. Embolinin attığı kan damarının beslediği organ bu durumda beslenemeyecek ve ölüme bile neden olabilecek sonuçlara neden olabilecektir.

Varis Çeşitleri Nelerdir?

  • Kılcal varis (kılcal damar): Deriden çıkıntı yapmaz, saç teli kalınlığındadır, kırmızı ve mor renkte olur. Bu durumu varis başlangıcı diye adlandırabiliriz.

  • Orta boy varis (retiküler varis) : Ciltten çok hafif çıkıntı yapabilir, koyu yeşil ve mor renktedir. Kıvrıntılı ve çapları genelde 2-3 mm arasında değişebilir.

  • Büyük Varis : Ciltten bariz bir şekilde çıkıntılıdır, Genelde çapları 3 mm üzerinde olup kesin hastalık diye tanımlayabiliriz.

varis çeşitleri nelerdir

Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Varis oluşumunu önlemek için günde on dakika duvara dayalı bir şekilde yaslanmalıdır. Bu kan dolaşımına yardımcı olacaktır ve kan göllenmesi riskini önleyecektir. Varis durumunda da çok sıkı olan varis çorapları bacakları ve dolayısıyla damarları çok fazla sıkar yine kan göllenmesinin önüne geçilmeye çalışılır.Bitkisel tedavilerin yanı sıra  çeşitli cerrahi yöntemlerle de varisler tedavi edilir. İlaçla tedavilerde pıhtı oluşumu önlenmesi ve oluşan pıhtıyı da çözen ilaçlar hekim kontrolünde verilir.

Yorum Yap