Blog

Türkiye’de Blog Yazarı Olmak

Editör by Emre Yıldırım

TÜRKİYE’DE BLOG YAZARI OLMAK!

Türkiye’de blog yazarı olmak denilince blog tarihini enine boyuna irdelemek gerekecektir.

Türkiye’de ilk blog ne zaman açıldı bilmek imkansız ancak ilk blog yazarlığı ne zaman başladı gibi soruya verilecek cevap nettir. 2002 yılı…

2002 yılında ülkemizde blog yazarlığı başladı. Bunu nereden biliyoruz. Türkiye’de blog, blogger, blog yazarlığı ve hatta web günlüğü gibi kavramlar Google’ın Blogger’ı satın alması ile birlikte başladı. Google’ın Blogger’ı satın aldığı haberleri haber sitelerinin teknolojiler kategorilerinin manşetlerine düştüğü andan itibaren bir ivme kazandı.

O andan itibaren ülkemizde insanlar blogger nedir, blog yazarlığı nedir, web günlüğü nedir gibi araştırmalar yapmaya başladı.

Bu araştırmalar sonucunda kaliteli bilgiye ve deneyime sahip yazılara, içeriklere ulaşanlar bir noktaya kadar ilerlediler. Ancak ulaşamayanlar o günlerde Google algoritmasının zafiyetine uğrayan anahtar kelime yoğunluğuna boğulup kaliteli bilgiye ulaşamadılar.

Türkiye’de Blog Yazarı Olmanın Zorlukları Nelerdir?

Türkiye’de blog yazarı olmanın zorlukları nelerdir sorusuna verilebilecek en güzel cevap kaliteli bilginin arama motorlarında üst sıralarda çıkması veya çıkması olarak tanımlanabilir.

Çünkü eski zamanlar blog yazmaya başlayanlar Google algoritmalarının zafiyetini görmüş ve tamamen anahtar kelimelere yoğunlaşmışlardı. Örnek verelim;

İnternetten para kazanmak ile ilgili okura faydalı bir makale içermeyen, yalnızca anahtar kelimeler ile bezenmiş bir yazı Google ve diğer arama motorları tarafından üst sıralara taşınmaktaydı.

İnternetten para kazanmak, internetten para kazan, webden para kazan gibi bir anlam içermeyen, bir şey ifade etmeyen kelimelerin arka arkaya dizilmesi sonucunda elde edilen içerikler internette yayınlanmaya ve hatta arama motorlarında üst sıralara çıkmaya başladı.

SEO UYUMLU MAKALELER!

 

 

SEO uyumlu makale denilince eskiden akla gelen tek şey anahtar kelimelerin arka arkaya sıralanarak oluşturulan içeriklerdi. Ancak zaman geçtikçe arama motorları da algoritmalarını güncelledi ve insanların suiistimal etmesine müsaade etmeyecek konuma getirdi. Arka arkaya sıralanan anahtar kelimeler yerine okura faydalıiçerikler içinde geçen anahtar kelimeleri indekslemeye, taramaya başladı.

Hal böyle olunca da içerik editörü, içerik yazarı konumunda çalışan insanlar kıymet görmeye başladı.

Artık Google ve diğer arama motorları (Yandex, Bing, Yahoo vs. ) gibi arama motorları özgün içeriğin, özgün yazının kıymetini görmeyi başladı.

Tabi ki de bu algoritma güncellemeleri insanları durdurmadı ve yeni taktikler geliştirmeye başladılar. Özgün içerik önem kazandıkça insanlar farklı mecralarda, farlı internet sitelerinde yayınlanmış içeriklerin kelimelerinde oynama yaparak özgün içerik oluşturmaya başladılar. İnternet sitesi sahipleri arama motorlarında yükselmek istedikleri anahtar kelimeleri baz alarak bu anahtar kelimeler üzerine yazılmış özgün yazıların kelimelerini değiştirerek farklı özgünlükte içerikler üretmeye başladılar.

Hal böyle olunca ülkemizde SEO uyumlu içerikler ya da SEO uyumlu özgün yazılar gibi makaleler aranmaya başlandı.

Blog Yazarı Olanlar İyi İçerik Üretir Algısı!

Türkiye’de bog yazarı olmak demek iyi içerik üretir algısının oluşmasına başladı. Güncel ve özgün içerikler ile blog tutan kimselere profesyonel içerikler konusunda itimat edilmeye başlandı. Bu bir hataydı. Hâlbuki ülkemizde içerik yazarlığı, metin yazarlığı, reklam yazarlığı gibi meslekler vardı. Bu mesleklerin hepsi göz ardı edilerek tamamen blog yazarlarına yönelmeye başlanıldı.

Güncel blog yazmak kaliteli içerik üretmek anlamına gelmezdi.

Bir süre kısır döngüde devam eden bu süreç bir süre sonra kaliteli içerik üreten ve gerçekten arama motorlarının seveceği, okura fayda odaklı yazılar üreten yazarların kıymetini görmeye başladı.

Dünyanın hangi mecrasına hangi içeriği üretirseniz üretin, özgünlük temel kuraldır. İnsanlar artık aynı bilgileri tekrar eden kelimelerden oluşturulmuş içerikleri değil daha önce üzerine hiç konuşulmamış, üzerine hiç yazılmamış özgün içerikler istiyor.

En İyi Blog Yazarı Kimdir?

Türkiye’de blog yazarı olmak sorusunun ardından en iyi blog yazarı kimdir sorusu takip etmektedir. En iyi blog yazarı daha önce hiç yazılmamış bir içeriği kelimelere dökerek internet dünyasının uçsuz bucaksız deryasına salan kişidir.

En iyi blog yazarı, okura faydalı içerikler üreten, sorununa çözüm arayan insanın sorununu çözen, anahtar kelimeye takılmayan, bilgi ve birikimini koşulsuz şartsız insanlara aktaran yazarlardır.

 

 

Yorum Yap