Eğitim Nedir

Tüm Yönleriyle YÖKDİL Sınavı

Editör by Editörmatik

Yüksek lisans ve doktora başvurularında, akademik unvan kazanımlarında, kamu personelinin yabancı dil tazminatı taleplerinde şimdiye kadar YDS sınavı sonuçları kullanılmaktaydı. Ancak bu sınav yılda sadece 2 kez yapıldığı için adaylar yılda 2 kez yapılan bu sınavın daha fazla sayıda yapılmasını talep ediyorlardı. Çünkü YDS sınavının muadili sınavlar olan TOEFL sınavı vb. sınavlar hem başvuru ücretinin yüksekliğinden hem de çok zor sınavlar olmasından dolayı adaylar açısından cazip bir alternatif değildi. Yüksek Öğretim Kurulu da adayların bu ihtiyaçları için şimdilik sadece İngilizce alanında yeterlilik ölçen YÖKDİL Sınavı düzenledi. Adaylar için YDS sınavına bir alternatif olan bu sınavı sizler için inceledik.

YÖKDİL Sınavı Nedir?

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı gözetiminde düzenlenen bu sınavın soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta olup sınava ilişkin organizasyonlar Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmektedir. Sınav sosyal bilimler, fen bilimleri ve sağlık bilimleri alanlarına İngilizce yeterlilik bilgisini ölçmektedir. Şimdilik sadece İngilizce dilinde yapılan bu sınavın önümüzdeki dönemlerde diğer yabancı diller içinde yapılabileceği YÖK yetkililerince ifade edilmiştir.

YÖKDİL Sınavına Kimler Başvurabilir?

Bu sınava yüksek lisans ve doktora başvurusunda bulunacak öğrenci adayları, doçentlik sınavına başvuracak akademisyenler, akademik yükselme kriteri olarak İngilizce yeterlilik puanı almak zorunda olanlar ile yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelleri başvuru yapabilir.

YÖKDİL Sınavına Başvuru

Yılda 2 kez yapılacak sınava başvuru www.yokdil.yok.gov.tr internet adresinde belirtilen başvuru tarihleri içinde yine internet sitesi üzerinden online olarak yapılacaktır.

Sınav Başvuru Ücreti

Sınav başvuru ücreti 75 TL’dir.

Sınavın İçeriği

Sınavda 5 şıklı 80 adet soru sorulacak ve sınav süresi 180 dk. olacaktır.

YÖKDİL Sınavı Nerede Yapılacak

Sınav Anadolu Üniversitesi organizatörlüğünde toplam 30 ilde 35 sınav merkezinde yapılacaktır. Sınavın yapılacağı iller; Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Konya, Malatya, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van ve Zonguldak.

Sınav Puanı Değerlendirilmesi

Sınav puanı 100 üzerinden değerlendirilecek olup yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır. Yani yanlış cevaplar doğru cevapları götürmeyecektir. Sınav puanı; (doğru sayısı/soru sayısı)x100 formülüne göre hesaplanacaktır.

Sınav Sonuçlarının Duyurulması

Sınav sonuçları www.yökdil.yok.gov.tr internet adresinde açıklanacaktır.

Sınav Sonuçları Ne Kadar Süre Geçerli

YÖKDİL sınav sonucu yüksek lisans başvurularında, doçentlik başvurularında ve öğretim elemanı başvurularında süresiz olarak kullanılabilmektedir. Ancak doktora başvuruları için sınav sonucunun geçerlilik süresi 5 yıldır.

Yorum Yap