Nasıl Yapılır Sağlık

Tırnak Mantarından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Editör by Editörmatik

Tırnak mantarı günümüzde pek çok insanın muzdarip olduğu ve hayatı olumsuz etkileyen sağlık sorunlarından bir tanesi. Özellikle çalışan veya okuyan, ayakları ayakkabı içerisinde çok fazla kalan insanlar bu sorunla daha fazla karşılaşıyor. Peki, önce tırnak mantarı nasıl anlaşılır uzmanlar nasıl açıklıyor oradan başlayalım.

Necidir Bu Tırnak Mantarı, Nereden Gelir?

Tırnak mantarı genellikle ayak başparmağının tırnağında oluşur. Bazen diğer ayak tırnaklarında da görülebiliyor ve nadir olarak da el tırnaklarında rastlanıyor. Mantar denildiğinden akla ilk bulaşıcılık gelse de tırnak mantarı her zaman bulaşarak oluşmuyor. Ailede tırnak mantarı olan varsa diğerlerine de bulaşacak korkusu olmamalı yani.

Tırnak mantarı tırnağın alt kısmında yayılarak zamanla tırnağın biçimsel olarak bozulmasına kalınlaşmasına ve renk değişimine sebep oluyor. Oldukça rahatsız edici bir görüntünün yanı sıra tırnak batması sorunlarını da yanında getiriyor. Yani kışın kapalı ayakkabılarda acı çektiriyor yazın da burnu açık ayakkabılardan sizi mahrum bırakıyor.

Kışın Yatakta Çorap Giymekte Mi Suç?

Ayakların nemli kalması, hava almaması, sık çorap değiştirmemek gibi kişinin ihmalinden kaynaklı durumlar mantarın yerleşmesinde etkili. Bunun dışında da temas ile bulaşması mümkün. Havuz, sauna, hama gibi toplu kullanılan ve nemli olan alanlarda bulaşma riski fazla olduğundan terliksiz dolaşılmaması şiddetle tavsiye edilir.

Mantarı Kaptın Hadi Geçmiş Olsun

Eğer tırnak mantarı hastalığına yakalandıysanız sizi zor bir süreç bekliyor. Hadi geçmiş olsun! Şimdi hemen doktora veya bir eczaneye gitmelisiniz. Çünkü bu mantar kendiliğinden sıkılıp da tırnağı bırakmıyor. Bu arada tırnak mantarının ne zaman bulaştığını da bilmek mümkün değil. Çünkü tırnak mantarı belirtileri kendini hemen göstermez. Bu enfeksiyon sadece tırnakta renk ve doku değişimi ile kendini gösteriyor.

Tamamen tırnak mantarının ölüp yok olması için ilaç tedavisi şart. Ama elbette iş sadece ilaçla bitmiyor. Mantarın ilerlemesini ve diğer tırnaklara yayılmasını istemiyorsan, ayaklarına yüzüne baktığından daha iyi bakmanız gerekiyor. Sürekli kuru tutmalı, terleme hissettiğinde hemen çorapları çıkarıp yıkamalı kurutmalı ve yeni bir çorap giymelisiniz. Terleme ve havasızlık en büyük düşman. Kışlık botların içinde ayaklar sıcacık olsun derken mantarınızı da prensesler gibi yetiştirip büyütüyorsunuz.

Tedavi İçin Ne Yapalım?

Tırnak mantarının tedavisinde farklı uygulamalar var. Eczaneye giderip eczacıya benim tırnak mantarım var, tırnak mantarı nasıl tedavi edilir derseniz size tırnağa oje gibi sürülen ilaçlardan verecektir. Bunlar işe yarayan ilaçlar ama en sağlıklı ve kesin çözümü doktora giderek alırsınız. Çünkü uzman bir kişi o mantarı laboratuvarda test eder ve mantarına uygun antibiyotik, krem falan verir. Herkesin tırnak mantarı aynı bakterileri barındırmayabiliyor. Tabi hangi yaygınlıkta olduğu da ancak böyle anlaşılıyor.

Mantarı tedavi etseniz bile tırnak kendini yenileyene kadar düzelmiyor. Yani ölen tırnak geri gelmiyor. Sadece alttan uzayan yeni tırnak dokusu sağlıklı ve temiz olduğundan hastalıklı kısmın geçmesini bekliyorsunuz. Tekrarlamaması için ise ayaklarınıza çiçek gibi bakmayı unutmayın. Kışın dahi çorapla uyumayarak ayakları kuru ve temiz tutmakta fayda var.

Yorum Yap