Nasıl Yapılır Teknoloji

Telefonda Virüs Taraması Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

Günümüzde telefonlar iletişim, haberleşme aracından daha çok işlev görmektedir. Akıllı telefon dönemi ardından artık bizim için bir haberleşme aracından çıkıp, sanal bir ortamda yaşam kaynağı oluşturmaktadır. Yeni programlar, akıllı telefonların getirdiği bir düğer uygulamalar bizi bu teknolojiye bağlı kılmaktadır. Sadece sesli haberleşme ile kalmayıp tüm sanal uygulamaları yakından takip ederek sanal haberleşme yöntemlerini kullanmaktayız.

İş hayatında da büyük önem arz etmektedir. Mail ile bilgisayara bağımlı kalmaktan çıkıp an be an iş bildirimlerini takip etmekteyiz. Bir diğer yöntemle iş yerine ait uygulamaları indirip, ofis ortamından uzakta, bilgisayardan bağımsız, seyir halinde iken bile işyeri bildirimlerine yakın olmaktayız.

Eğlencesi, işi, sanal haberleşmesi derken her yönüyle hayatımıza farklı yönler çizmektedir. Bunun yanı sıra banka ile uygulamalar da eklenince tek tıkla tüm işlemlerimiz kolaylaşmaktadır. Banka uygulamaları ile ekstrelerimiz, özetlerimiz, son harcamalarımızı çok yakından ve kolaylıkla takip edebilmekteyiz.

Sanal bir mecra ile tüm hayatımız yönlenmek ve bununla da kalmayıp tüm şifrelerimiz, özel bilgilerimiz içinde saklanmaktadır. Bu yönü ile kullanmayacakların ise fotoğrafları, özel anlarının videoları gibi manevi değer yüklü anları kayıt altında bulunmaktadır. Bu kadar bilgi deposu halinde kurulu akıllı cihazlarımıza virüs bulaşması işten bile değildir.

Virüs bulaşan cihaz format atılarak eski haline döndürülebilmektedir. Elbette bu yöntem birçok zarara da uğratacaktır, eğer format ile oluşacak zararı göze alamıyorsanız telefonunuza anti-virüs programı yükleyerek tarama yaparsınız ve sadece virüs bulaşmış dosyadan kurtularak virüs temizliğini gerçekleştirebilirsiniz.

Cihazınızın işlemcisine bağlı uygulama yükleme merkezinden antivirüs programı indirerek işleme başlamalısınız. Bu uygulama yükleme işlemi gerçekleştikten sonra tarama başlatmanız gerekecek. Tüm dosyaları tarayarak uygulama virüs bulaşmış dosyanızı saptamaya yönelik bir arama başlatacak. İşlem sonuçlandıktan sonra, eğer sorun virüsten kaynaklanmıyorsa telefonunuz temiz olduğuna dair bir bilgilendirme sunacak. Sorun virüs ile alakalı ise virüs bulaşmış dosyayı size sunacak ve sonrasında tek yapmanız gereken virüslü dosyayı imha etmek olacak. Sonrasında akıllı cihazınız minimum zarar ile virüs sorundan kurtularak eski işleyişine devam edecektir.

Yorum Yap