Nasıl Yapılır

Telefonda İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır ?

Editör by Editörmatik

Hepimiz artık bilgi ve iletişim çağında olduğumuzu biliyoruz. Bunun için internetin ve sosyal ağların yenilenmesi ve her geçen gün geliştirilmesiyle birlikte etkileşim ve haberleşme olanakları daha da kolaylaşıyor. Öncelerin masa üstü bilgisayarlara kablolu olarak bağlanabilen internet laptop yani dizüstü bilgisayarların ve tabletlerin yaygınlaşmasıyla birlikte artık kablosuz olarak internete erişme olanağı sağladı. Kablosuz olarak wi-fi erişim hizmeti modemlerin kablosuz özelliği sayesinde laptop ve tabletlerin yanı sıra akıllı telefonlarla da kablosuz olarak internet erişimi sağlanmaktadır. Akıllı telefonlarında hızla gelişip yaygınlaşmasıyla birlikte wi-fi kablosuz olarak ya da mobil hattan internet erişimi yaygın hale geldi. Bugün herhangi bir yere gittiğinizde akıllı telefonlarınızdan ya da tabletlerden mobil internet kullanmıyorsanız wi-fi şifresiyle internete rahatça bağlanabiliyoruz. İnternet erişimi wi-fi ile bu kadar kolay ve hızlı ulaşılabilir hale gelmişken bir başka konu kullanılan internetin diğer ağlarla paylaşımı da yapılabilmektedir. Android telefonlarda kullandığınız interneti laptoplardan, telefon ve tabletlerden rahatlıkla paylaşabilirsiniz.


Telefonlarda internet paylaşımı

İlk olarak telefonunuzun ayarlar bölümünden diğer kısmında ‘’taşınabilir wi-fi hotspot‘’ seçeneğine tıklayın. Ya da bazı telefonlarda bulunan ‘mobil ağlar ve internet paylaşımı ‘ seçeneğini de olabilir. Açılan pencerede ‘ kablosuz bağlantı, mobil erişim noktası ‘ ya da ‘hotspot kurulumu ‘  yazan seçeneklere tıklıyoruz. Daha sona hangi wi-fi ismi ile gösterilmek istiyorsanız değişiklik yapabiliyorsunuz. Mevcut şifreyi paylaşarak ya da herhangi bir şifre belirleyip diğer ağlarla paylaşım yapabilirsiniz. ‘’Taşınabilir wi fi hotspot’’ seçeneği yada ‘’mobil ağlar ve internet paylaşımı’ ’sekmelerinde bu işlemleri kaydet diyoruz. Paylaşıma sunuyoruz.

Akıllı telefonlarda internet paylaşımında önemli hususlar

Akıllı telefonlarda internet paylaşımı sadece 4,5 G üzerinden yapabilirsiniz. Yani Telefondan  kablosuz ağlardan internet paylaşımı yapamazsınız.

İnternet paylaşımı yaptığınızda telefonun şarjı kısa sürede bitebilir.

Android telefonlardan internet paylaşımı telefondan telefona farklılık gösterse de genel itibariyle aynı yöntemle yapılır.

Mobilden internet paylaşımında dikkat edilecek diğer bir husus internet erişimi yani hotspot düğmesinin mutlaka kapalı olmasıdır. Hotspot düğmesinin kapalı olması telefonun fazla şarjı gitmemesi açısından önemlidir. Son dönemlerde Android telefonlarda internet kullanımının yaygınlaşması mobilden internet paylaşımı yapılarak kablosuz internet bağlantısını daha kolay ve kullanışlı hale getirmiştir.

Yorum Yap