Nasıl Yapılır

Telefon Rehberini Yedekleme Nasıl Yapılır?

Editör by Behlül Güngör

Merhabalar arkadaşlar. Bundan 10 – 15 yıl öncesine kadar kullandığımız telefonlarda rehber listemize kısıtlı sayıda kişi kaydedediyorduk. SIM kartımız ve telefon depo alanına kaydettiğimiz numaralar ile yetiniyorduk. Üstelik telefonumuzu kaybettiğimizde ve sistem problemleri yüzünden tüm kişi listesinden yoksun kalıyorduk. Neyse ki bu dönemleri atlattık. Şimdi bilgi çağında olduğumuzu düşünürsek sonsuz veri yedekleme imkanına sahibiz. Bugün de size Android Telefonda Rehber Yedekleme Nasıl Yapılır? Onu anlatacağım.

Kullandığınız Android telefonu fabrika çıkışı olarak Google ile optimize olacak şekilde üretildiğini unutmayın. Telefonu kullanırken bir Gmail hesabına sahip olmak zorunda kalıyorsunuz. Aslında böyle bir şartın olması gayet güzel bir şey. Çünkü Google sunduğu hizmet uygulamaları ile internet ortamında bir çok kullanışlı olanaklar sağlıyor.

Google Drive ile fotoğraf yedekleme, Doküman yedekleme dışında telefon rehberinizi de yedekleyebiliyorsunuz. Şimdi size Google Drive sayesinde telefon rehberini yedekleme nasıl yapılır onu anlatacağım.

Telefon Rehberini Android de Nasıl Yedeklersin?

  • Kullandığınız Android telefonda önce rehberinizi açınız. Menü tuşuna tıklayarak seçeneklere bakmanız gerekiyor.
  • Açılan seçenekler arasında bulunan “İçe aktar/Dışa aktar” seçeneğine tıklayınız. Bu seçeneği seçtikten sonra size rehberinizi yedeklemeniz için alternatif seçenekler sunulacak. Bunların arasında hafıza kartınıza da kayıt etme seçeneği bulunacaktır. Fakat ben bu hafıza kartlarının kolay bozulma ihtimalinin olduğunu bilerek size tavsiye etmiyorum.
  • Üstelik SIM kartınıza da rehberinizi kaydedebilirsiniz. 10 – 15 yıl önceki tecrübelerinizden yola çıkarak çalınma, kaybetme, bozulma ihtimallerini düşünerek bunu da yapmayınız.
  • III. Seçenek olarak ise Gmail adresiniz, yani email adresiniz çıkacak ve xxx@gmail.com‘a kaydet yazacak. Buraya tıklayarak telefon rehberinizi mail adresinize kaydedebilirsiniz. Umarım işinize yaramak zorunda kalmaz bu yazımız.

Sağlıcakla kalın.

11 Yorumlar

Yorum Yap