Teknoloji

Teknoloji Sürücülerin Dikkatini Dağıtıyor

Editör by Editörmatik

Teknolojinin gelişmesi ile insanların yaptıkları işe odaklanabilmeleri iyice zorlaştı. Herkesin elinde bulunan akıllı telefonlar ya da tabletler onların odaklanmalarını sürekli olarak engelliyor. Hatta öyle zamanlar oluyor ki yolda yürürken bile tüm dikkatlerini bu tür cihazlara veriyorlar. Bu durum trafikte oldukça fazla tehlike arz ediyor. Yayalar etraflarına bakmadan yürüyorlar ve buda onlar için ciddi ve olumsuz durumlar doğurabiliyor. En dikkat çekilecek nokta ise sürücülerin ellerinden düşürmeden araç kullandıkları telefonlar.


Akıllı Telefon ile Araç Kullananlar

Sürücülerin araçları kullanırken sürekli baktıkları akıllı telefonlar ile yola hiç dikkat etmiyorlar bu durum çok ciddi kazalara yol açabiliyor. Hemen hemen her gün görebileceğimiz bu durum trafik için önemli bir tehlike yaratıyor.  Bu teknolojik ürün sürücülerin yola odaklanmalarını engelliyor ve telafisi güç sonuçlar doğurabiliyor.


Teknolojik Araçlar Dikkat Dağıtıyor

Yeni teknolojilerin arabaların içlerine girmesi ile sürücülerin dikkatleri oldukça fazla dağılıyor. Artık neredeyse her araçta bulunan ekranlar ve multimedya araçları kullanım esnasında yoldan bir hayli uzaklaşmamızı sağlayarak bizi kazaya davet ediyor. Bu tür araçların daha az dikkat dağıtmasını sağlamak amacı ile bazı otomobil firmaları farklı teknolojiler kullansalar da sürücülerin kaza yapma oranları fazla azalmadı. Bu multimedya cihazlarının içinde o kadar fazla özellik var ki sanki bir bilgisayar ile uğraşırcasına kullanılmak isteyen bu cihazlar sürücülerin yoldan çok bu cihazların ekranlarına bakmasını sağlıyor.

Uyarı Sistemleri

İleri teknoloji kullanılan araçlarda hemen her konuda bir ikaz sistemi mevcuttur. Bu durum ses ile uyardığı gibi, ibrelerin arasında yer alan bir metin ile de gelişebiliyor. Aniden gelen bu uyarılar sürücünün dikkatinin dağılmasına ciddi bir etken. Bir anda ne olduğu anlamak için ekrana bakan sürücü ciddi bir hızla giderken çok tehlikeli bir sonuçla karşılaşabilir. Ya da aşina olmadı bir ses ile karşılaşınca anlık olarak panik olabilir ve beklenmeyen bir refleks ile hareket edebilir bu durum araç kullanan kişinin aracın kontrolünü kaybetmesi ve kötü bir kaza ile karşılaşması ile sonlanabilmektedir.

Yorum Yap