Sağlık Teknoloji

Teknolojik Giysiler Aracılığıyla Checkup

Editör by Editörmatik

Tekstilde vücut algılama sistemleri gün geçtikçe gelişerek yaygınlaşıyor. Akıllı teknolojiler yaşamımızın bu alnını da hızla değiştirmeye başladılar.

Almanya’da AB desteği ile sürdürülen bir araştırmanın konusu, giysilere eklenmiş alıcılarla bireyin sağlık verilerini belirlemek. Bu amaçla hazırlanan tişört ne kadar yiyip içtiğinizi kaydediyor. Boynunuza temas eden alıcılar çiğneme ve yutkunma eylemlerinizi izliyor. Yeterince su içmediğinizi, vücudunuzun susuz kaldığını tespit edebiliyor. Bu teknolojinin yalnızca şeker hastalarının beslenme sürecini izleyip anlık verilerle onlara öneriler oluşturması bile başlı başına bir devrim.

Akıllı Giysiler

Günlük yaşamın pek çok karmaşık hareketi bu teknolojik giysiler ile algılanıp analiz edilebilir. Kullanılan esnek alıcılar çok farklı noktalara konumlandırılabilir. Örneğin gözlüğe iliştirildiğinde tüm çiğneme hareketleri, ne ve ne kadar yenip içildiği belirlenebilir.

Passau Üniversitesinden Prof. Oliver Amft bu çalışma ile ilgili olarak, “Sorun, ölçme teknolojisindeki bu gelişmenin günlük yaşama, kıyafetlerimizle kazanılmasıdır. Mesela gözlükler de kullanılabilir. Zaten gözlük kullananları bu hiç de rahatsız etmeyecektir. Gün içinde kullandığımız aksesuarlar sayesinde beslenme niteliklerimizi ölçmemiz artık mümkün” şekline açıklama yaptı.

Kumaşa uyumlu esnek alıcılar için çok ince olan bakır ve polimer yapılar kullanılmış. Bu esnek yapılar çok rahat kullanılıyor ve çamaşır makinesinde onlarca kez yıkanabiliyor.

Kumaşın seri üretimi konusunda akıllı kumaş üretimi alanında yıllardır çalışmaları olan 1830 yılında İsviçre’de kurulmuş Sefar Şirketi devreye giriyor. Sefar Ar – Ge yöneticisi Peter Chabrecek, “Biz yıllardır etrafa ışık yayabilen, güneşe duyarlı kumaş üretip giysiler oluşturuyorduk. Bu yeni kumaşın üretimine geçmemiz oldukça kolay. Üretim bandımıza basit birkaç müdahaleyle yeni kumaşın üretimine hazır hale geldik” diyerek seri üretimin gerçekleşeceği bilgisini verdi.

Kullanım Alanı Çok Geniş

Bu kumaşların çok geniş bir alanda kullanımı mümkün olacaktır. Örneğin güvenlik alanında kullanılabilir. Bu kumaş yer döşemesi şeklinde üretildiğinde, alandaki kişi sayısı ve yürüyüşleri belirlenebilir. Bir araç sürücüsünün koltuğu bu kumaşla kaplandığında sürücünün durumunu tespit ederek yolculuğun güvenliğini artırabilir.

Hızlı gelişen teknolojik gelişmeleri daha iyi yorumlaya bilmek için Teknoloji Nedir konusuna göz atabilirsiniz.

Yorum Yap