Sağlık

Sürekli Üşümek Hastalık Demek

Editör by Editörmatik

Sürekli Üşümek gibi bir sorununuz varsa, bunu önemsiz diye geçiştirmemenizi öneriyoruz. Üşüme durumu vücudunuzun ısı değişimlerine verdiği tepkidir; bu değişime uyum sağlamaya çalışırsınız. Eğer sürekli olarak üşüyorsanız başka ciddi rahatsızlıkların belirtisini de görüyor olabilirsiniz. Yani durum ne yazık ki halk arasındaki “soğuktandır” lafından ibaret olmayabilir. Peki, devamlı olarak üşüyen ve bu konuda sıkıntı çeken insanların yaşama olasılığının yüksek olduğu rahatsızlıklar hangileridir? Kansızlık, düşük şeker, kalp hastalıkları, tiroit ve enfeksiyon sorunlarını bunlara örnek olarak gösterebiliriz.

Kansızlık

Çok üşüyen insanlarla ilgili olarak akla gelebilen ve bilinen hastalıklardan biri olan kansızlık, özellikle de el ve ayaklarınızın çok soğuk olması ile kendini göstermektedir. Kansızlığı daha tıbbi olarak açıklarsak; kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin moleküllerinin ( oksijen taşımakla görevlidirler ) miktarındaki azalma olduğunu söyleyebiliriz. Halsizlik, iştahsızlık, yorgunluk gibi durumlar da kansızlığın göstergeleri arasında yer almaktadır.

Hipoglisemi

Sürekli Üşümeye neden olabilecek hastalıklar arasında düşük kan şekeri yani hipoglisemi de bulunmaktadır. Hipoglisemi kan şekeri düzeyinin 50 mg/dl altına düşmesidir. Hipoglisemi rahatsızlığının kesinlikle tedavi edilmesi gerekiyor çünkü bunun önlemini almazsanız ciddi beyin fonksiyonu hasarları, bayılmalar, zihinsel sorunlar sizi bekliyor. Hipoglisemi ayrıca diyabetin de öncü belirtisi olabiliyor.

Tiroit

Tiroit bezinizin az ya da çok çalışması iki türlü de kötü sonuçlara yol açabiliyor. Sürekli yorgun hissetmeniz, kilo almanız, kabızlık sorunu yaşamanız üşüme dışında karşılaşabileceğiniz diğer tiroit problemleri arasında yer alıyor.

Kardiyovasküler Sorunlar

Özellikle bacak ve kollardaki üşüme hissinize dikkat edin! Damar tıkanıklığı gibi sorunlarda kanlanma yetersizliği ortaya çıkabilir. Bu da özellikle kol ve bacakların üşümelerine yol açar.

Enfeksiyonlar

Bronşit, zatürre, grip gibi ciddi rahatsızlıklarınızın ilk belirtisi üşüme olmaktadır. Önlem almazsanız duruma titreme, ateş ve çeşitli yerlerde ağrılar eşlik ediyor ve bunlar daha sürekli hale gelebiliyor.

Hangi Yiyecekler Sizi Soğuğa Karşı Korur?

Hangi Besinler üşümeye iyi gelmektedir? Bazı besinler vücut ısınızı sabit tutmanıza yardımcı olmaktadır. Üşümeyle ilgili problemler yaşıyorsanız alabileceğiniz en güzel önlemlerden biri beslenme ile ilgilidir. Kırmızı et, nohut, fasulye, karnabahar, tahin-pekmez, balık, üzüm, yeşil sebzeler, badem, ceviz, fıstık, fındık gibi yiyecekleri tüketmeye özen gösterin.

Yorum Yap