Sağlık

Suçiçeği Nedir?

Editör by Emre Yıldırım

Suçiçeği Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir

Suçiçeği, vücutta kaşıntılı kırmızı döküntüler, yorgunluk ve yüksek ateş gibi belirtiler ile başlayan, genellikle çocukluk döneminde görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Kırmızı pulcuklar şeklinde ve içi dolu kabarcıklar olarak vücutta görülmeye başlar. Her insan görülebilen bir hastalıktır. Tedavisi kolaydır ve tehlikeli bir hastalık değildir. Herhangi bir tehlikesi yoktur fakat çok fazla bulaşıcı bir etkisi vardır. Suçiçeği hastalığının belirtileri arasında, cilt döküntüsü, kızarıklık, kaşınma, yüksek ateş ve halsizlik gibi durumlar sayabiliriz. Vücutta oluşan kırmızı pulcuklar ve kabarcıkların oluşma süresi yaklaşık 2 haftadır. İlk günlerde yüksek ateş görülür ve daha sonra bu döküntü adını verdiğimiz pulcuklar ve kırmızı kabarcıklar oluşmaya başlar. Bu kabarcıklar içi su dolu kabarcıklardır. Yüzde, saç derisinde, boyunda, göbek ve sırt bölgelerinde ağırlıklı olarak görülür. İçi su dolu bu kabarcıklar sürekli olarak kaşıntı yapar. Suçiçeği hastalığının bulaşıcı özelliği belirtileri başladıktan ve teşhis koyulduktan sonraki 1 hafta boyunca devam eder. Suçiçeği çok çabuk bulaşan bir hastalık olduğundan dolayı, kabalık ortamlarda bulunulmaması önemlidir. Suçiçeği vakaları genellikle hafif vakalar olduğundan dolayı hayati tehlikesi yok denilecek kadar azdır.

Suçiçeği Hastalığının Tedavisi 

                Suçiçeği geçiren hastaların mutlaka kalabalık ortamlardan uzak durması önerilir. Suçiçeği hafif bir hastalıktır fakat yorgunluk ve halsizlik yapacağından dolayı genellikle hastalara ev istirahati verilir. Bol sıvı takviyesi ve ateş kontrolü ile tedaviye devam edilir. Suçiçeği geçiren çocuklara asla ateş düşürücü ya da aspirin gibi ilaçlar doktora başvurmadan verilmemelidir. Suçiçeği geçiren bir hasta hastalığa karşı bağışıklık kazanır fakat tekrar bu hastalığı geçirme durumu olabilir. Ancak bu çok sık görülen bir durum değildir.

Suçiçeği Nasıl Bulaşır ve Kimler Suçiçeği Aşısı Olmalıdır? 

                Suçiçeği hastalığından korunmak için aşı olmak önemlidir. Suçiçeği insandan insana soluma öksürme ve hapşırma yoluyla bulaşabilir. Suçiçeği geçiren bir hastada çok fazla döküntü olacağından dolayı hastayla doğrudan temas halinde hastalığın bulaşma riski çok yüksektir. Bir yaşından itibaren tüm çocuklar, kreş ve okula başlayacak olan çocuklar, kreş ve okul personelleri, sağlık personelleri, kronik hastalığı bulunanlar ve çocukluk yaşında aşı olmamış erişkinler mutlaka suçiçeği aşısı olmalıdırlar.

Yorum Yap