Sağlık

Stresin Neden Olduğu 10 Hastalık

Editör by Editörmatik

Stres, nefes darlığından migrene, kalp hastalıklarından çocuk sahibi olamamaya kadar birçok hastalığa neden olabilir. Bizde sizler için hangi hastalıklara sebebiyet verebileceğini kısaca derledik. Işte stresin neden olduğu hastalıklardan bazıları:

1- Migren

Tek başına migrenin kaynağı olmasa da çok büyük bir faktör olarak stres migreni tetiklemektedir.

2- Üst Solunum Yolu Hastalıkları 

Kronik stres ise üst solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkarabiliyor.

3- Kalp Hastalıkları 

Doğrudan kalp hastalığına mı neden oluyor yoksa öteki risk etmenlerini tetikleyerek etkisini mi arttırıyor bilinmez ama stresin kalp hastalıkları üzerinde bir etkisinin bulunduğunu herkes bilmektedir. Bu sebeple hayatınızda bulunan stres faktörlerini azaltmakta kesin bir fayda vardır.

4- Soğuk Algınlığı 

Sıklıkla hasta olmada strese bağlı olarak bağışıklık sisteminde zayıflama olabilir. Yapılan araştırmalara göre işsizlik ya da aile içi problemler ile ortaya çıkan stres, soğuk algınlığına yakalanma riskini artırmaktadır.

5- Astım 

Yalnız başına bir etkisi olmasa da çaresizlik ve endişe gibi ruhsal sıkıntıların astımı etkilediği biliniyor. Bu nedenle stresli zamanlarda astım krizi geçirme riski daha fazladır.

6- Bel Ağrısı 

Stres, kasların gerilmesine ve normal zamanda  acı çekmeyeceğiniz bir hareketle acı çekmeye ve bel ağrısına tutulmaya sebep olabiliyor.

7- Kilo Alma 

Vücudun strese gösterdiği tepkiyle ilgili olarak kortizol hormonu, vücudu dışardan gelebilecek zararlara karşı korumak için organların etrafını yağ ile çeviriyor ve metabolizmayı yavaşlatıyor. Bu da kilo almaya neden oluyor.

8- Egzama 

Alerjiniz olan ürünlerden uzak durmanıza rağmen egzamanız arttıysa bunun sebebi son günlerde stres yaşayıp yaşamadığınız olabilir. Çünkü stres egzamanın baş düşmanıdır.

9- Kısırlık 

Stresin cinsel isteği azalttığı herkes tarafından bilinirken, seks hormonlarına etki ederek kadında yumurtlamayı, erkekte ise sperm sayısında azalmaya sebep olduğu açıklanmıştır. Yeni yapılan bir araştırma ise stresin üreme hormonlarına da doğrudan etkisi olduğunu gösteriyor.

10- Vajinal Enfeksiyon 

Stres, vajinada bulunan bakteriyel enfeksiyonları ortaya çıkaran risk faktörleri arasında yer alıyor. Tedavi edilmediği zaman düşüklere sebebiyet vermesi nedeniyle hayati risk taşıyabiliyor. Bazı vajinal enfeksiyonlar ise stresin etkisinden dolayı daha kolay ortaya çıkıyor.

Yorum Yap