Nasıl Yapılır

Ssk Ve Sgk Sorgulama Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

Çalışma hayatına atılan her bireyin çalıştığı süreler içerisinde sosyal sigorta primleri mutlaka yatırılmalıdır. Her birey çalıştığı günden itibaren sigorta kurumuna dahil edilerek sigortanın imkanlarından yararlandırılırlar. İnsanlar geçimlerini sağlamak için ve de emekli olabilmek için çalışırlar. Emekli olmak adına sigorta primlerinin düzenli olarak yatırılması haline gerçekleşecektir.

2012 yılından itibaren SSK ,bağkur ve emekli sandığı SGK olarak tek bir çatı altında birleşti. Artık sigorta ile ilgili işlemlerin hepsini Sgk kurumundan yapabiliriz. Kamu ve özel sektörde çalışanlar için ayrı 2 kolu bulunan sigortanın 4A, 4B, 4 C şekliden 3 farklı madde şeklinde tabi tutularak kanuni düzenleme getirildi. Buna göre 4A iş sözleşmesi ile özel sektör çalışanları 4B Bağımsız olarak kendi hesaplarına çalışanlar grubunu, 4C Kamu kurumlarında çalışan kişileri oluşturuyor.

Ssk ve Sgk sorgulama nasıl yapılır?

Sosyal güvenlik kurumunu uygulamaları

Çalışan kişilerin sigorta primlerinin gün sayılarını sorgulamaları ve habersiz olarak sigortasız çalışan bireylerin tespit edilmesi açısından birçok uygulaması mevcuttur. Bu sorgulamaları gerçekleştirmek isteyen kişiler en yakın Sosyal güvenlik kurumu vasıtasıyla Alo 170 aracılığıyla, Sosyal güvenlik kurumu internet sitesinden ve e-devlet sitesi üzerinden online olarak sorgulamalarını yapabilirler.

Online olarak SGK hizmet dökümünün sorgulanması

Sosyal güvenlik kurumunun özellikle devlet kurumlarının sistemlerinin vatandaşlara sunulduğu e-devlet uygulamasına dahil olmasıyla beraber kolaylıkla e-devlet üzerinden yada sosyal güvenlik kurumunun internet sitesi üzerinden sigorta sorgulama ve hizmet dökümünün çıkarılması işlemlerini vatandaşlar tarafından yapılabilmektedir. Eğer e-devlet hesabına sahipseniz sosyal güvenlik kurumuna gidemiyorsanız online olarak sigorta sorulama işlemlerini e-devlet ten rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken şey e-devlete T.c kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş yaparak Sosyal güvenlik kurumunun sigorta sorgulamaları ve SGK hizmet dökümüne tıklayarak sigorta prim gün sayılarını online olarak görebilir ve çıktı alabilirsiniz. Ayrıca Sosyal güvenlik kurumunun web sitesine girerek yatan sigorta prim gün sayılarını hesaplayarak ne zaman emekli olacağınızı SGK kurumunun resmi sitesinden sorgulayarak bulabilirsiniz. Vatandaşlar bu işlemleri genellikle  Özellikle e-devlet üzerinden yapmaktadır. SGK son dönemlerde Alo 170 telefon hizmetleriyle de sigortası yatmayan kişilerin ya da işveren ile problem  yaşamış işçilerin mağduriyetlerin giderilmesine yardımcı olmaktalıdır.

Yorum Yap