Nasıl Yapılır

Sosyal Medya Hesabını Nasıl Güvenli Hale Getirirsiniz?

Editör by Editörmatik

İnternetin hızla yaygınlaşmasıyla birlikte iletişim çağında sosyal medya araçları hızla yaygınlaşmaktadır. Sosyal medya araçları özellikle bilgi, haberleşme, ifade düşünce açısından bizlerin vazgeçemediği araçlardır. Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte insanlar haberleşme ve iletişim daha kolaylaşmış yani bizlere yeni özgürlükler vermiş ancak diğer yandan da özgürlükleri kısıtlandığını söyleyebiliriz. Bilgi çağında ifade ve düşünce özgürlüğünün yaygınlaştıran birbirimizle daha kolay iletişim sağlamamızı sağlayan sosyal medya araçları bizlerin özgürlüğünü nasıl kısıtlayabilir? Diye sorabiliriz kendimize. Öncelikle özgürlüğün kısıtlanması olarak bireylerin sosyal medya aracılığıyla baskılanması ve gözetlenmesi bizlerin özel hayatımızın herkes tarafından görülebilmesi ve takip ediliyor olması olumsuz etken olarak sayabiliriz. Bunun yanında diğer bir önemli konu ise sosyal medya hesaplarımızın güvenli olup olmamasıdır. Çünkü bizler facebook,tiwitter,instagram  ve diğer sosyal medya sitelerinden duygu düşüncelerimizin yanı sıra özelimizi paylaşabiliyoruz. Bu durumda sosyal medya güvenliğinin sağlanması bizler için çok önemlidir. Hemen hemen hepimizin kullandığı sosyal medya sitelerinde güvenliği nasıl sağlarız anlatalım.

Sosyal Medya Hesaplarının Güvenli Hale Getirilmesi

Sosyal medya sitelerinde güvenliği sağlamanın en önemli hususlarından bir tanesi facebook,twitter, instagram ve lınked ın gibi sosyal medya hesaplarının şifrelerini sağlam ve güvenli bir şekilde oluşturulmalarıdır. Aynı zamanda sosyal medya hesaplarımızın şifrelerini kullanmadığımız herhangi bir bilgisayarda kaydedilmesi oturumun açık kalması güvenlik açısında çok risklidir. Şifre oluştururken basit şifreler yerine rakamlar büyük ve küçük harf kullanmalıyız. Örneğin 123456 gibi şifreler kullanmak çok güvenli değildir. Bunun yanından sosyal medya hesaplarındaki şifreleri zaman zaman yenilemek güvenlik açısından fayda sağlar.

Diğer bir konu ise gizlilik. Sosyal medya hesaplarındaki ayarlar bölümünden hesaplarınızı korunaklı hale getirebilirsiniz. Örneğin facebooktan ‘’herkese açık’ yerine’  sadece arkadaşlarıma açık ‘ butonunu aktif hale getirebilirsiniz. Paylaştıklarınızı kimler görebilir kısımlarını daraltmak twitter da ‘tweetlerimi koru’(protect my tweets) butonlarını kullanmak hesapların güvenliği için sizlere avantaj sağlar.

Uygulamalar: Özellikle hesaplarda kurulan şüphelendiğiniz uygulamalar varsa bu uygulamaları kaldırarak hesabınızın güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Bu uygulamalar kurulmadan önce sizden bazı yetkiler isteyecektir. Şüphe duyduğunuz herhangi bir uygulama varsa kesinlikle onay vermemenizi tavsiye ederim.

Yorum Yap