Eğitim

Sosyal Bir Çocuk Yetiştirmenin Yolları

Editör by Editörmatik

Kendini anlatabilen, sosyal bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız, onu insanlarla tanıştırın. Her yeni insan onun yeni bir dünya demek. Herkesten öğrenebileceği farklı şeyler var. Benim çocuğum yalnız kalmayı seviyor hatasına sakın düşmeyin.

Grup Çalışmaları

İlkokul dönemlerinde artık arkadaşlıklar kurmaya başladığı, sosyalleşmenin adımını attığı zamanlar. Paylaşmayı öğrenip, yalnızlık korkusunu törpülemeye başlıyorlar. Bu dönemde onları iyi yönlendirmek çok önemli. Ailesi, öğretmenleri bu dönemi başarılı bir şekilde inşa etmeliler. Grup çalışması yapmak bu evrede çok işe yarayacaktır. Çocuklar için grup çalışması neden önemlidir?

Her şeyden önce verilen görevde yalnız olmadığını anlar. Görevi paylaşmanın önemini anlar. Ortaya çıkacak başarı da başarısızlık da bir grup insana aittir. Başarıyı veya başarısızlığı paylaşmayı öğrenir. Gelişimi için işe yaracaktır.

Sosyal Aktivite

Çocuklar için sosyal aktiviteler çok önemlidir. Arkadaşlarıyla bir iş yapmak onlar için eğlenceli olmaktadır. Herkes kendi payına düşeni araştırır ve en son bilgiler paylaşılır. Konuyu daha çabuk kavrar. Araştırmalar farklı kaynaklardan öğrenileceği için, konu hakkında daha çok bilgi sahibi olunur. Hem bilgi sahibi olup, hem de çocukların el becerileri gelişir.

Konu üzerinde herkesin emeği olacağı için daha çok gayret gösterirler. Böylece başkasını düşünmeyi de öğrenirler. Başkalarının onlar için çalıştığını bilmek güven verir. Kime güvenip, güvenmeyeceğini öğrenmeye başlar.

İletişim konusunda çok yararlıdır. Bir konu hakkında tartışarak doğruyu bulmaya çalışırlar. Kendilerini ifade ederler. Haksız olduğunu kabul edebilir. Haksızken nasıl davranacağını öğrenir.

Ortaya çıkan proje, daha iyilerini yapmaları için teşvik edicidir. Yaptıkları projeyi sunmayı öğrenirler. Sunum yapmanın önemini erken yaşta fark ederler. İlerleyen zamanlarda topluluk içinde kendilerini belli ederler. Heyecanlanmadan konu hakkında fikir sunarlar. Bir projenin içine dahil olduklarında izleyecekleri yollarını bilirler.

Grup çalışması kendini göstermek için de önemli bir araçtır. En iyisini yapma isteği, takdir toplama isteği daha çok çalışmayı gerektirir. Birbirini yönetmeyi, idare etmeyi grup çalışmaları sayesinde öğrenirler.

Çocuklarımız kendi başlarına terk etmeyelim. Komşunun oğlundan daha iyi olması onun için o kadar da önemli değil. Sizin içinde olmasın. Grup çalışmasını destekleyin. Komşunun oğluyla daha başarılı işler çıkarmasına yardımcı olun. Yalnız yetişen çocuklar sosyalleşme konusunda hep zayıf olur. Bırakın etrafı kalabalık olsun. İnsanların gözünün içine bakarak konuşma şansını verin. Kimseyle kıyaslamadan yetiştirin. Unutmayın her çocuk, hepimizin geleceği.

Yorum Yap