Blog

Son Zamanların Modası Kokulu Taş

Son Zamanların Modası Kokulu Taş
Editör by Behlül Güngör

Son zamanlarda çok popüler olan kokulu taş özel günlerinizde hediyelik, nişan, kına ve nikâh organizasyonlarında kullanılan aksesuarlar arasında yerini aldı.

Herkesin yapabileceği, malzemelerini kolaylıkla temin edebileceği küçük bir hobi haline geldi kokulu taş. Kırk mevlitlerinde emzik ve ya bebek ayağı şeklinde, nikâh törenlerinde çiçek veya yüzük şeklinde yapılabilen her türlü organizasyonda şık tasarımlarla karşımıza çıkan kokulu taş nasıl yapılıyor merak ettiniz mi? İlkokulda çocukların yaptığı şekilli bir kalıba alçı döküldükten sonra kalıptaki şeklin oluşturulduğu aktiviteyi hatırlıyorsunuzdur. Aynen bu durumun daha gelişmiş düzeyi kokulu taş yapımında görülür.

kokulu-tas-ne-ise-yarar.jpg

Malzemeleri Nelerden Oluşur?

Kokulu taş yapımında kullanacağınız malzemeler her yerden kolaylıkla temin edilebilen uygun fiyatlı malzemelerdir. Yapacağınız şekle göre kullanacağınız silikon kalıpların fiyatları artmaktadır. Hobi malzemeleri satan dükkânlarda bulamazsanız internette her türlü bütçeye uygun malzemeleri bulabilirsiniz.

İlk kez yapacaklara önerim küçük bir kalıpla başlamanız. Kokulu taş yapımı için size gerekli olanlar silikon kalıp, kokulu taş tozu ve beyaz tutkal. Kokulu taş yapımı püf noktaları biriside beyaz tutkaldır. İsteğe bağlı koku esansı kullanılabilir. Alacağınız toz kokulu taş tozu olmalı. Alçıya çok benzeyen bu tozu alçıdan ayıran özellik kokulu taş kalıptan çıkınca hafif olur alçı ağır olur. Normal alçıdan kokulu taş yapımı uygun olmaz. Malzemeler temin edildikten yapılışı tabiri caiz ise çocuk oyuncağıdır.

Nasıl Yapılır?

Kokulu taş tozundan oluşturacağınız karışımı cam kapta yapmanız daha uygun olacaktır. Cam kapta kokulu taş tozunu ve suyu daha kolay karıştırır oluşan karışımın hepsini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kokulu taş yapımı tarifi vermek biraz zor olur çünkü her kalıp için oluşan karışım ayrıdır. Toz ve suyun oranı silikon kalıbın büyüklüğüne göre değişse de denemeler sonucu kendi karışım oranınızı kendiniz rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Karışımın kıvamı ne çok sıvı ne çok katı olup akışkan bir kıvama geldiğinde silikon kalıba dökünüz. Eğer koku esansı kullanmak isterseniz karışımı kalıba dökmeden önce 1-2 damla karıştırabilirsiniz. Bu işlemi hızlı yapmanız gerekir çünkü oluşan karışım çok çabuk donar. Karışımı silikon kalıba döktüğünüzde kalıbı biraz sallayın ki içinde hava boşluğu kalmasın karışım kalıbın şeklini alsın.

Döktüğünü kalıbı düz bir taban üzerinde kurumaya bırakın kısa bir süre sonra gözle görülür bir kuruma olacaktır. Donan karışımı elinizle ellediğinizde sıcaklık olmamalı soğumuş olmalıdır. Eğer donan şeklin üzerinde su birikmeye başladıysa daha sonra yapacağınız karışıma biraz daha az su ekleyin, endişelenmeyin peçete ile suyu çekin ve donmasını bekleyin. İyice donduğuna emin olduktan sonra silikon kalıbı iyice esneterek donan şeklimizi rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Daha sonra bir kâğıt havlu üzerinde en az bir gün bekletip kuruduğuna emin olunuz. Daha sonra bir su bardağı suyun içine 2 yemek kaşığı kadar beyaz tutkalı ekleyip karıştırın bu tutkallı suyu çıkardığınız kokulu taşların üstüne bir fırça yardımı ile sürünüz ve kurumasını bekleyiniz böylece daha sağlam, uzun ömürlü olacaktır. Boyamak isterseniz tutkallama işlemi sayesinde çok boya emmeyecektir.

Nerede Kullanılır

Yaptığınız kokulu taşlar kına gecelerinde, kırk mevlütlerinde, nikâh-nişan merasimlerinde süslü kutular içinde günün hatırası olarak misafirlere sunulur. Daha kullanışlı olsun isterseniz arkalarına mıknatıs yapıştırıp buzdolabı süsü haline getirebilirsiniz.

Böylece vitrinde unutulup gitmez buzdolabında göz önünde bir hatıra halini alır. Gelen misafirlerinize el emeği göz nuru hediyeler sunabilirsiniz. Ayrıca hanımlar ev bütçesine katkıda bulunmak için küçük satışlar yapabilir. Son zamanların popüler organizasyon aksesuarları çevrenizde rağbet görecektir. İsimliklerin, çerçevelerin, panoların yapıldığı kokulu taş aksesuarları çok şık el emeği tasarımlardır.

kokulu-taslarin-yapilisi.png

 

Yorum Yap