Sağlık

SOĞUK HAVA AĞRIYA SEBEP OLUR MU?

Editör by Emre Yıldırım

SOĞUK HAVA AĞRIYA SEBEP OLUR MU?

Bazı insanlar da kış soğukları ve rüzgar baş ağrılarının artmasına neden olmaktadır. Soğuk havalarda özellikle yüz sinirlerinin hassasiyetinin artması sebebiyle; nevraljisi olan hastaların ağrıları çok artmaktadır. Hatta bazen o kadar şiddetli bir hale gelir ki; hastalar rüzgarlı ve soğuk havalarda dışarıya bile çıkamayabilirler.

Soğuk havalarda eklemler ağrımaya başladıysa eğer bu durum havanın daha çok kötüleşeceğinin işareti olarak yorumlanmaktadır. Eklemlerimiz gerçekten havadaki değişimleri tahmin edebiliyor mu yoksa tamamı şehir efsanesinden mi ibaret?

The Journal Pain piyasaya sürülen kronik ağrı ile havanın bağlantısını incelediği bir çalışmada hava sıcaklıkları farklı olan 3 şehri karşılaştırdı. Meydana gelen görüşmeler de kişilerin 3’te 2’si ağrılarının hava değişiminden etkilendiğini belirtti. Bazı bireyler de ağrıdaki artışla beraber havadaki değişimleri tahmin ettiklerini belirttiler. Diğer bir ifadeyle ağrı artarsa yağmur geliyor demektir.

Hava Değişimi ve Havalar Arasındaki Bağlantı

 

Peki, havalar ağrıyı ne yönde  artırır? Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, Okan Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden, eklemlerle hava durumu içinde bir olduğu durumlarda teori üretilen bu konuda yapılan son araştırma hakkında şu detayları vermiştir: Bilim çevreleri hava değişimi ile ağrılar arasında bir bağlantı olduğuyla ilgili ortak bir görüşe varmış değillerdir.

En önemli teorilerden birisi hava basıncındaki değişikliklerden kaynaklandığına dairdir. Havanın ve ağrının bir arada olduğu durumlarda insanlar hava sıcaklığının düşmesi ve yağmurlu havalarda ağrılarının daha kötü olduğunu söylemesine rağmen araştırmalar bunun rüzgâr, soğuk ve karla ilgili olmadığını belirtmektedir. Asıl olan nedenin barometrik basınç değişikliği olduğu öne sürülmüştür. Barometrik basınç bizi çevreleyen atmosfer ağırlığıdır.

Eklemlerimizin çevresindeki dokuları şekil değiştirebilir ve elastiki bir balon olarak düşünecek olursak yüksek barometrik basıncın vücudumuza dışarıdan uyguladığı itme, dokuların şekil değiştirmesine neden olmaktadır. Havanın kötü olduğu zamanlarda barometrik basınç düşmektedir. Bu düşük basınç eklemlerdeki basıncın artmasına ve dokuların genişlemesine neden olmaktadır. Mikroskobik olan ve neredeyse fark edilemez olan bu durumu vücudumuz idrak edebilmektedir.Bazı çevreler bunun metafizik olduğunu öne sürmektedirler. Oysaki bu vaka ne olursa olsun fiziksel bir olaydır. Atmosfer basıncındaki değişikliklerin tesirleri astronotlarda ve uçak yolculuğu meydana getiren kişilerde gözlemlenmektedir.

Yüksek yükseltili barometrik basınç daha azdır. Basınç azaldığı zaman vücudumuz da  genişleme meydana gelir. Uçakta kabinlerdeki basınç değişimlerinden dolayı ayaklarımız uçak yolculuklarında genelde şişmektedir.

 

 

 

Yorum Yap