Nasıl Yapılır Sağlık

Soğan Kürü Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

Soğan yemeklerimizin vazgeçilmezidir. Hemen hemen her yemeğe giren kuru soğan içeriğinde bulunan antioksidan, vitamin, protein, karbonhidrat ve mineral içeriği ile de pek çok sağlık sorunu ile başa çıkılmasına yardımcı oluyor. Bin bir derde şifa olan kuru soğan özellikle bayanlarda hamilelik oluşumunu engelleyen rahatsızlıkların giderilmesinde de etkilidir. Bu rahatsızlıklardan kurtulmak adına evde kolayca hazırlayabileceğiniz soğan kürünü uygulamak mümkün.

Soğan Kürünün Yapılışı

Soğan kürü yapılışı için açık kahverengi kabuklu kuru soğan kullanılmalıdır. Mor, kırmızı ya da beyaz kabuklu soğan kullanılmaz. Kullanılacak kuru soğanın çimlenmemiş veya bozulmuş olmamasına dikkat edilmelidir. Açık kahverengi soğanı kabukları ile bütün olarak kullanacağımızdan iyice yıkayalım eğer mümkünse sirkeli suda bekletebilirsiniz. Bu kürün hazırlanışı için 2 bardak içme suyu küçük bir tencereye alınır ve kaynatılır. Kaynayan suyun içerisine 4 eşit parçaya böldüğünüz soğanı atarak 5 dk kadar ağzı kapalı bir şekilde kısık ateşte kaynatın. 10 – 15 dk kadar dinlenmeye bırakın. Soğan kürünü ılık olarak tüketmelisiniz. Bu kürü 15 gün boyunca öğle ve akşam yemeklerden önce aç karnına tüketmelisiniz. Daha uzun süre asla kullanılmamalıdır. Kullanacağız kürü günlük olarak kaynatıp tüketmeniz gerekir.

Soğan Kürü Hangi Rahatsızlıklarda Kullanılır?

Soğan kürü;

 • Bayanlarda yumurta üretiminde düzensizliğe neden olan polikistik over sendromunun giderilmesi,
 • Kadınlarda sıklıkla görünen çikolata kistleri ve miyomların yok edilmesinde,
 • Düzensiz adet döngüsünün düzene girmesi,
 • Vajinal rahatsızlıkların (akıntı, yanma, kaşıntı, mantar vb.) giderilmesi,
 • Hamileliğe engel olan iltihapların ve kistlerin giderilmesi,
 • Menopozda görülebilecek rahatsızlıkların giderilmesinde,
 • Antibiyotik etkisi ile bakterilerin temizlenmesi,
 • Akne ve sivilcelerin tedavisinde,
 • Kıl dönmesi tedavisinde,
 • Sinüzit rahatsızlığının giderilmesinde,
 • Balgam atılmasında,
 • Antioksidan özelliği sayesinde yağların yıkılması ve aşırı kilolardan kurtulma amacıyla kullanılır.

Soğan Kürünün Kullanımı

Peki, soğan kürü ne zaman başlanmalı? Soğan kürünü kullanacak bayanların adet bitimlerinden sonra 7 gün içerisinde kürü kullanmaya başlamaları gerekir. Adet bitiminden sonra 7 gün içerisinde başlanıp 10 gün kullanıldıktan sonra 2.  Adet döneminden 5 gün önce kullanıp 15 gün tamamlanmalıdır.

Soğan kürü kullananlar kısa sürede pek çok rahatsızlıktan kurtulmuşlardır. İlaç tedavisi ile kurtulamadığınız kist, miyom, adet düzensizliği, vajinal akıntı ve menopoz sorunlarından doğal yöntemler ile kurtulabilirsiniz. Hamile kalmak isteyen kişilerin öncesinde soğan kürünü uygulamaları hamile kalma süresini kısaltacaktır. Aynı zamanda bebek düşünen çiftlerde bayanlar soğan kürüne başlarken beyler de keçiboynuzu kürüne de başlayabilir. Bebek sahibi olabilmeyi kolaylaştıran bu iki kür çoğu çiftte başarılı sonuçlar alınmasını sağlamıştır. Soğan kürünün ardından yumurta çatlamasını kolaylaştıran kuru incir kürü de uygulanabilir.

Yorum Yap