Sağlık

Siyah Nokta Nedir Nasıl Geçer ?

Editör by Emre Yıldırım

İnsanların en değer verdikleri olgulardan biri de güzelliktir. Güzelliğin ilk aşaması ise cilttir. Ancak her şeyde olduğu gibi bazen cildimizde de bazı cilt problemleri olabilir. Bu problemleri doğru tahlil etmeli ve buna yönelik çözümler araştırmalıyız. En çok karşılaşılan cilt problemleri arasında siyah nokta problemi de yer almaktadır.

Neden oluşur ve nasıl artar ?

Ciltte oluşan siyah lekelerin temelinde ciltte yağlanma problemi yatmaktadır. Ergenlik dönemi gibi dönemlerde ciltte oluşan fazla yağlanma sonucu gözeneklere giden kanallar tıkanır ve yağ birikmesi olur. Bunun sonucunda da siyah noktaların oluşumuna zemin hazırlanmış olur. Hormonal değişiklikler, kozmetik ürün kullanımı, aşırı terleme, cildin yağlı olması ve güneşe karşı alerjisi olan kişilerde siyah nokta oluşumu daha hızlı olacaktır.

Siyah noktalar nasıl geçer ?

Cildimizde siyah nokta oluşumunun temel nedeni cilt temizliğimizi yeterli ya da doğru yapmadığımız anlamına gelir. Bu nedenle ilk olarak daha çok oluşmaması için cildimizin temizliği doğru ve düzenli olarak yaptığımızdan emin olmalıyız. Cildimizde oluşum süreci uzun olduğu gibi siyah nokta geçme sürecide çok uzundur. Bu nedenle sabırlı olmanız gerekmektedir. Yüzünüzde bulunan siyah nokta bölgelerini sıkmak o bölgede ki hücrelere de zarar vereceği için cildinizde iz kalmasına sebep olabilir. Bu nedenle cildinize zarar vermemek için sadece temizleme yöntemlerine başvurabilirsiniz.

Buhar banyosu en iyi yöntem

Cildinizde ki tıkalı gözenekleri açmak için uygulayabileceğiniz en iyi yöntemlerin başında buhar banyosu gelir. Kaynamış bir suya yüzünüzü 10-15 dakika tutarak cildinizde tıkalı olan gözenekleri açabilirsiniz. Daha sonra cildinizde bulunan yağ dokusunun daha kısa sürede atılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca buhar banyosundan sonra boş bir enjektörün ucunu iğne takmadan yağ dokularının olduğu yere bastırırsanız yağ dokusunun kolayca çıktığını görebilirsiniz.

Sizde evlerinizde doğal yöntemlerle cilt problemlerinizi kolayca iyileştirebilirsiniz. Ancak unutmayın ki yağ dokularını sıkmak ya da koparmak sadece yağ dokusuna değil ayrıca o bölgede bulunan hücrelere de zarar verir. Bu nedenle cilt problemlerinizde sadece doğru cilt temizliği ve bakımı hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Yorum Yap