Nasıl Yapılır

Şirketlerde Dijital Dönüşüm Nasıl Yapılır ?

Editör by Editörmatik

Teknoloji çağı şirketlerin yeni döneme ayak uydurmasını dayatıyor. Dönüşümünü gerçekleştirmeyen işletmelerin hayatta kalamayacağı artık net bir gerçektir.

Dijital dönüşüm nedir sorusunun kısa yanıtı, “sürdürülebilir bir karlılıkla sürece uyum sağlamak, piyasa dışına düşmemek için dünyanın yeni dilini öğrenmek ve uygulamak” diyebiliriz. Bu dönüşüm günümüzde pek çok şirket için yasal zorunluluk, ancak bütün şirketler ve kurumsal yapılar için yaşamsal zorunluluk haline gelmiştir.

Dijital Dönüşüme Nasıl Başlanacak?

Aslında parçalar halinde her kurum ve işletme teknoloji unsurlarını gerek üretim hattında, gerekse de iletişim ağında bir şekilde bünyesine katmış durumdadır. Mesele bu teknolojik yeniliklerin şirket bünyesinde kendine has bir bütünlük, bir verimli çalışma kültürü haline gelmesi, dünya ile uyumlu olma meselesidir.

Bu konuda şirketler, kendi çalışma, piyasa ve sosyal çerçevelerini gözden geçirmeli, dijital dönüşüm uzmanlarıyla birlikte çalışarak aşamalardan oluşan bir yol haritasını başlatmalıdır. Bu hazırlık planı aslında pek çok soruya kendi içinde yanıt üretmeye başlayacaktır.

Şirketlerin kendi yapıları için sorgulayacağı özellikleri başlarken gözden geçirmeleri gerekmektedir.

İlk Fiziksel Adımlar

– Kullanılan üretim ve iletişim platformlarının dönüşümü,

– Personelin dönüşüm eğitimi alması ve kullanım deneyimi edinmesi,

– İletişim ağlarının ve iş ilişkilerinin dönüşüm eğitimi,

– Kullanılan araçların online nitelikli olup robotik ve birbiriyle uyumlu çalışması dönüşümü.

Bu yaklaşımların ötesinde dijital dönüşümün genel bir formülü olmayıp, şirket ve kurumların gereksinimlerine göre modülize edilmesi gerekmektedir. Kurumun bütün organlarının bir vücuttaki gibi uyumlu çalışmasını sağlamak için gözden geçirilecek aşamalar vardır.

Referans Aşamaları

  1. Aşamadasınız: İşletmenin bilgisayar sistemi bütün faaliyetleri algılayabiliyor mu?
  2. Aşamadasınız: Bu sistem algılamanın ötesine geçip, süreci öğrenerek, gerektiğinde geri bildirimlerde bulunup uyarıcı oluyor mu?
  3. Aşamadasınız: Bu sistem öğrenip uyarıcı olmanın da ötesine geçip, bazı faaliyet kararlarını insan müdahalesi olmadan kendisi otomatik olarak uyguluyor mu?

Bu aşamalar dijital dönüşüm sürecinin referans noktaları olarak sıralanabilir. Verimliliği yüksek ölçüde artıran bu adımları rakipleriniz çoktan başlattıysa, sizin bu sürecin gerisinde kalmanız, kaybetmeniz anlamına gelecektir. Bu, “yeni bir çalışma kültürü ve dili” sürecidir. Şirketler yaşamak için bu dili öğrenmeli, bu kültürü edinmelidir.

Yorum Yap