Eğitim

Sınavsız Geçişte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Editör by Editörmatik

Sınavsız geçiş hakkı ile üniversitelere yerleşmenin meslek liseliler için avantajlı bir durum olduğundan bilginiz vardır. Meslek lisesi mezunları mezuniyet yılları, okul bölümleri ve bölümlerinin devamında yerleşebilecekleri önlisans bölümlerine sınavsız tercih yapıp yerleşme hakkına sahip oluyorlar.Böyle bir kolaylık sağlandığı halde meslek liseliler tercih yapmada hala zorlanıyorlar.Karar mekanizması durumunda yardıma ihtiyaç duyuyorlar.Destek verecek olanlar ise tercih yapma konularında bilgi verecek olan rehberlerdir veya internetteki verilere çıkış yaptıkları bölümlerini yazıp hangi bölümde ileriye yönelik daha iyi yerlere gelebilme durumlarını araştırabilirler.Tercihlerin daha sağlıklı olması adına bu yardımcı desteğin olması gerekir.Öğrenciler hayatlarında yanlış kararlar verebiliyorlar ve bu durum geleceklerini fazlasıyla etkileyebiliyor.

Sınavsız Tercihlere Dikkat

Sınavsız yerleşecek adaylar klavuzun önlisans proğramlarının yerleştirme  öncelikleri verileri dikkate almaları gerekmektedir. Bu yıl mezun olan ile geçen yıl mezun olan öğrencinin farklılıkları olacaktır. Örnek verecek olursak meslek lisesi mezunu 1 üstü Anadolu meslek ve teknik lise mezunu 2 üstü ve Anadolu teknik mezunu ise 3 üstü olacaktır. Sütundaki bazı verilerin kısaltılmış anlamlarına gelirsek içi ve dışı ya da il içi ve il dışı anlamlarına gelen terimler vardır gelmektedir. Aday il dışı tercihlerde yerleştirme öncelikleri sütunundaki durumlarda kendi durumunu ifade eden durumlarda kıyaslamalıdır. Bu eşitlik sağlandığında yani tercih etmeyi düşündüğü il dışı tercihindeki yerleştirme önceliğinin verileri aşağı yıllardan başladığında bu defa kendisi daha yeni mezun olduğu için okul türü ve il içi dışı gibi diğerlerine  bakmadan  yerleştirme ihtimali daha yüksek olacaktır.

Karar Mekanizması

Tercih yapacak olan adaylar bütün terimleri tek tek incelemeli hatalarda bulunmamalı… Sınavsız geçiş yapan adaylar kendilerine ayrılmış olan kontenjanın geçen yıl 50 üstü iken bu yıl sabit kalmıştır.bu kontenjanların daha azalmasından ötürü yerleşme olasılıklarının daha az olması yerleştirme önceliğinin  eşitliğini sağlayıp kendi puanlarına değer vererek ihtimal durumlarını arttırıp geçen yıldan doldurulmamış birkaç yerine listelerin sonuna eklemelidir. Sınavsız geçiş yapmayı düşünen bütün meslek lisesi çıkışlı öğrenciler karar aşamasında bu bilgilere dikkat etmeliler. Yaptıkları tercihlerde o yıl mutlaka yerleşmeliler ki zaman kaybı yaşamasınlar ve bir sonraki gelecek adaylarla daha zorlu bir aşama olmasın.

Yorum Yap