Sağlık

Sigarayı Bırakmanın Yolları

Editör by Emre Yıldırım

Sigarayı Bırakmanın Yolları

Birçok kişinin kullandığı ve bağımlılık yapan bir madde olan sigara içerisinde nikotin, katran ve diğer birçok zehirli gazı bulundurur. Özellikle katran içerisinde insan vücuduna zehir etkisi gösterecek birçok madde vardır. Bilim adamları 90’lı yıllarda sigara içerisinde bulunan maddelerin çoğunun kanserojen bir etki yaptığını kanıtlamışlardır.

Sigaranın zararları

  • Sigara içen insanların cildi daha hızlı buruşur ve kurur. Daha hızlı yaşlanmalarına neden olur.
  • Kalp damar hastalıklarının temelini oluşturur. Damarların tıkanmasına ve daralmasına neden olur. Bu da kalp krizi riskini arttırır.
  • Beyin damarları daralır ve beyne yeteri kadar oksijen gitmez. Bu da beyin kanaması olması riskini arttırır.
  • Sigara içen kadınların gebelik olma ihtimalleri düşer. Ayrıca erken doğum ise tüm sigara kullanan kadınlar için beklenen senaryolar arasında yer alır.
  • Sigaranın en çok etkilediği organ akciğerdir. Bu nedenle sigara içenlerde akciğer kanseri ihtimali daha yüksektir.

Bırakma yöntemleri :

Bağımlı olan insanlar sigarayı bırakma yolları ile bu bağımlılıklarından kurtulabilirler.

  • Hipnoz yöntemi adı verilen yöntem ile beyinde otomatikleşmiş bağımlılık düşüncesi yok ediliyor. Yaklaşık olarak 5 seans süren bu yöntem bilinçaltında oluşmuş sigara köklerini silmenize yardımcı oluyor.
  • Akupunktur ile sigarayı bırakma yöntemi son yıllarda en çok adı duyulan yöntemler arasında yer alır. Seansa 12 saat süresince sigara içilmeden gidilir. 2 3 sean sonunda bağımlılığın biteceği düşünülmektedir.
  • Devlet tarafından siga bırakmak isteyenlere sunulan bir yardım olan 177 sigara bırakma hattı ile en yakın polikliniğe yönlendiriliyorsunuz. Burada gerekli tetkikler size ücretsiz olarak sağlanıyor.
  • Tek seanslık bir uygulama olan biorezonansta sigarayı 45 dakika da bırakmanız sağlanıyor. Sigara içerken vücudunuzda oluşan frekanslar belirleniyor ve siliniyor.

Sigaranın sağlığa zararlarını öğrenip sigara bırakma yolları arayan insanlar kendileri için en kolay ve kalıcı yolla sigarayı bırakmaya çalışmalıdırlar. Sigara vücudunuzu esir almadan sağlığınız için doğru bir adım atmak istiyorsanız en kısa sürede bağımlılığınızdan kurtulmalısınız. Ayrıca sigarayı bıraktıktan sonra beslenmenize de dikkat etmeniz gereklidir. Aksi halde aşırı kilo alma gibi bir durumla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Yorum Yap