Sağlık

Şarjlı Diş Fırçalarının Sağladığı Avantajlar

Editör by Editörmatik

Diş sağlımızı korumak için günlük olarak bakımlarını yapmamız gerekiyor. En basit bakım olarak ise günde az iki kez dişlerimizi fırçalamak gerektiğini günümüzde bilmeyenimiz yoktur. Dişlerimizi fırçalamak için pek çok yöntem ve teknoloji günümüzde mevcut. Bu konuda teknolojinin getirdiğini yeniliklerden biri şarjlı diş fırçaları. Diş hekimlerinin önerdiği şarjlı diş fırçaları sayesinde manuel diş fırçalarının ulaşamadığı yerlere ulaşabilmek çok daha kolaylaşıyor. Şarjlı diş fırçası kullanımı ayrıca diş ipi ve ağız bakım suları ile desteklendiğinde ideal ağız bakımını kolayca sağlamak mümkün.

Şarjlı Diş Fırçasının Çıkış Amacı

Şarjlı diş fırçasının çıkış amacı ellerini kullanmakta zorluk çeken bireylerin dişlerini daha kolay fırçalamaları sağlamaktı. Böylelikle ellerini kullanmakta zorluk çeken bir kişinin dişlerini daha rahat ve kolay fırçalayabilmesi sağlanmıştır. Her ne kadar bu amaçla da üretilmiş olsa da zaman içerisinde, şarjlı diş fırçalarının dişleri daha iyi temizlediği yapılan araştırmalar ortaya konmuştur. Böylelikle şarjlı diş fırçalarının kullanımı yaygınlaşmıştır.

Şarjlı Diş Fırçasının Kullanımı

Diş sağlığımızı korumak için dişlerimizi sadece fırçalamak yeterli değil. Kullandığımız diş fırçasını doğru ve etkili kullanmakta da diş sağlığımız için önemlidir. Yanlış fırçalama sonucunda diş minemize ve diş etlerimize zarar verebiliriz. Şarjlı diş fırçasını kullanmak manuel diş fırçalarına göre aslında daha kolay. Zaman kontrolü ve basınç sensörü sayesinde ne kadar ve ne şiddetle fırçalamamız gerektiğini kolayca kontrol edebiliyoruz.

Hepimizi uzun zamandır manuel diş fırçası kullandığımız için şarjlı diş fırçasına alışmak zor olabilir. Çünkü sürekli sizin yaptığınız hareketleri şarjlı diş fırçanız dairesel hareketle kendi yapıyor. Size de sadece fırçayı tutmak kalıyor.

Şarjlı diş fırçasının doğru kullanmak için fırça başlığını doğru yere ve doğru zamanda tutmamız önemli. Bunu da zamanla diş yapınıza göre kendiniz öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü hepimizin diş yapısı farklı. Ancak genelleme yapacak olursak. Tüm dişlerimizin fırçalanması 2 dakikadır. Üst, alt ve sağ sol olmak üzere dişlerimizi 4 parçaya ayıracak olursak her bir parçayı fırçalamak için 30 saniyeniz var demektir. Şarjlı diş fırçası kullanım sırasında bu 30 saniyeyi hatırlatacak uyarılar gönderecektir.  Şarjlı diş fırçası kullanımı sırasında gönderilen bu uyarılar sayesinde bütün bölgeyi eşit miktarda fırçalamış oluyoruz.

Fırça başlığının yuvarla ve küçük olması da tek bir dişi kolaylıkla fırçalamamızı sağlıyor. Fırça başı bir dişimizi tamamen kavrıyor ve aralara girerek tam temizleme sağlıyor. Dişlerimizde ve diş etimizde hassas bölgeler varsa, şarjlı diş fırçamızı kulanım sırasında devrini düşürerek daha yumuşak dokunuşlar elde edebiliriz. Aşırı bastırmanız halinde ise korkmanıza gerek yok, basınç sensörü devreye girecek ve fırçalamayı kesecektir. Basınç kalktığında da çalışmaya kaldığı yerden devam edecektir.

Aslında baktığımızda şarjlı diş fırçalarını kullanımı manuel fırçalara göre daha kolay ve daha sağlıklıdır diyebiliriz.

Yorum Yap