İnceleme Teknoloji

Samsung Galaxy A5 (2017) Hakkında Detaylar

Editör by Emre Yıldırım

Samsung, artık eski günlere önce yapılmış olan geniş telefon serilerini basitleştirdi: Samsung’un en iyisini temsil eden Galaxy S ve Note serisine, Galaxy J serisinin en uygun fiyatlı seçeneklerinide eklendi. Ve daha sonra Galaxy A serisi var.

Galaxy’nin geçmişi A serisi, 2015 yılının başında Samsung tarafından içinde üç telefon bulunan bu seriyi başlatmıştı. Yeni 2017 model A3, A5 ve A7, özelliklerine göre farklılık gösteriyor ancak en önemlisi ekran boyutu. 2016’daki A serisine yapılan bir güncelleme yeni moda cam tasarımları getirdi ancak performans hakkında şikayetler alındı.

Samsung yeni Galaxy A (2017) markasını başlattı: A3 (2017), A5 (2017) ve A7 (2017) modelleri.

Bütün bu telefonların birçoğu için Samsung Galaxy A5 (2017) modeli, çoğu kişi için doğru olan telefon olduğu düşünülüyor. Çünkü çok ucuz değil pahalı değil. Onun 5.2-inç ekran ne çok büyük, ne de çok küçük. Bu yüzden bu yazımızda Galaxy A5 (2017) modeli hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Samsung Galaxy A5 (2017) Tasarım

A5 (2017) ayrıca yeni jenerasyon, daha fazla güç tasarruflu işlemci, geliştirilmiş bir kamera, şarj için geri dönüşümlü USB-C bağlantı noktasına sahip ve suya dayanıklı. Buna üst sınıf bir cam ve metal tasarım ekleyin ve merak etmeye başlayın. Bu özelliklerle bu telefon Galaxy S7 kadar iyi değil mi? Öğrenmek için daha derin bir göz atalım.

Galaxy A5 (2017) gerçek bir göz alıcıdır. Aslında, cam ve metal konstrüksiyonu çok sorunsuz şekilde bir araya getirildiğini hissediyorsunuz, amiral gemisi Galaxy S7 modeline göre hata yapabilirsiniz. Benzerlik kesinlikle orada. Telefon elinizde bir ağırlık ile iyi dengelenmiş gibi geliyor. İnce, ancak rahat hissetmek için yeterli ağırlığa sahip havalı değil. Şahsen sevmediğim tek tasarım ise arkadaki orantısız olarak küçük bir kamera. Bu kamera tasarımı S7’den farklı olan tek unsurdur, ancak zamanla alışacaksınız.

Yeni A5, arkasında çizilmeye karşı dayanıklı bir cam sunuyor ve  dört özel renk seçeneği var. Siyah Gökyüzü, Altın Kum, Mavi Siste ve Şeftali Bulutu. Mavi renk modelini aşağıdaki resimlerden görebilirsiniz.

Yan tarafta 5.2 inç ekran ve çerçeve ile A5 kesinlikle kompakt. Aslında, Galaxy S7 ile hemen hemen aynı boyuttadır. Ve fiziksel boyutu hakkında daha iyi bir fikir istiyorsanız, aşağıdaki düzgün boyut için resime bakabilirsiniz.

Burada şarj etmek için eski ve hızlı kaybolan mikroUSB yerine USB-C bağlantı noktasını görebilmekteyiz. Ayrıca ahize ayrıca kulaklıklar, hoparlörler ve AUX kablolarınız için iyi bir ol ‘3.5mm kulaklık girişi de bulunuyor.

Samsung Galaxy A5 (2017)  Özellikler Ve Daha Fazlası

Yeni A5 ile ilgili gerçekten harika olan şey, telefonun su geçirmez olması. Resmen IP68 onaylıdır ve telefonun 30 metre derinliğe kadar batırıldığında su hasarına karşı korunması anlamına gelir. Su direnci, en pahalı telefonlarda bulunan bir özelliktir ve kesinlikle bu yeni A5 gibi daha uygun fiyatlı bir telefonda görme nadirdir. Su geçirmez bir telefon ile telefonunuz yağmur yağdığında, suya düştüğünde veya suya yakın bir kaç resim çekerken veya yüzme havuzunda su altı bir video çekerken endişelenmenize gerek yok (sadece kullanmayın Tuzlu deniz / okyanus suyuna yakın, telefon sadece tatlı su hasarına karşı korunmuştur).

Galaxy A5 (2017), 1080 x 1920 piksel çözünürlüğe sahip 5.2 inçlik Super AMOLED ekrana sahip.

AMOLED ekranlar, her bir pikseli kontrol edebilme avantajıyla gelir; bu da, bireysel pikselleri kapatabileceğiniz ve mükemmel derecede derin siyahlara ve mükemmel kontrasta erişebileceğiniz anlamına gelir; bu, LCD ekranlarda aynı ölçüde mümkün değildir. Olumsuz yönü, ekran görüntüsü aydınlatılmamış olması nedeniyle daha düşük alt piksellere sahip olduğu ve aynı çözünürlükteki RGB (en LCD’ler) ekran kadar keskin olmadığı anlamına gelen bir PenTile ekranıdır.

Gerçi karmaşık şartlarla yeter. Gerçekte ekran çok güzel görünüyor. Kesinlikle yeterince keskin ve o kadar düzenli bir görüntüleme mesafesinde simgelere veya görüntülere herhangi bir pürüzlü kenarı göremezsiniz. Renk üretimi açısından da çok iyi görünüyor.

Samsung, müşterilerin ekranın renk reprodüksiyonunda ince ayar yapmalarını sağlar.

Ayarlar> Ekran> Ekran Modu‘na gidin ve dört farklı moddan seçim yapın. İlki, sRGB renk standardına yakın, kabul edilmiş ve dünya çapında kullanılan en iyi dengelenmiş renklere sahip olduğu için önerdiğimiz Temel mod. Aşırı doygun, keskin ve etkileyici (ancak belirli herhangi bir standarda göre ‘doğru’ değil) özelliklere sahip Uyarlanabilir ekran seçeneği de vardır. Hareketsiz ve hareketli görüntülerinizin görünümünü iyileştirme amacı taşıyan Fotoğraf ve Sinema modları da var, ancak bunlardan herhangi birinin üzerinde Standart Temel modunu öneriyoruz. Samsung, ayrıca özel renklerdeyseniz, kırmızı, yeşil ve mavi renkleri tek tek beğeninize göre ayarlamanıza izin verir.

Bu aynı zamanda en parlak AMOLED ekranlarından biridir. Arttırılmış parlaklık, güneşli bir günde bile ekranda olanları okumayı kolaylaştırdığı için açık havada kullanım için mükemmeldir. Minimum ekran parlaklığı 1.8 nite düşebilir. Bu değer ne kadar düşükse, ekran yanmadığında ışıkları kapalıyken yatağın ekranına bakmak daha rahat olur. A5, bu açıdan en iyi telefonlardan biridir. Yeni A5’te şimdi bir Mavi ışık filtresi var: Yaptığı iş, ekrandaki mavi ışığı filtrelemek. Mavi ışık beyin hormonu melatonin için bir tetikleyici olduğu için bu önemlidir: Mavi ışık görürseniz, beyniniz vücudunuzun uykuya dalmasını zorlaştırır, bu nedenle yatağınız uykuya dalmadan önce mavi ışık filtresi olmadan telefonunuzu kullanır . A5’te (2017) bu yeni Mavi ışık filtresine sahip olduğumuz için mutlu olacaksınız ve uyku saatleriniz ve alışkanlıklarınızın en iyisine uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

Samsung’un amiral gemisi telefonlarından A5’e damgasını vuran yeni özelliklerden bir diğeri, ekranı kilitliyken bile cevapsız bildirimlerin saatini, tarihini ve türünü gösteren ‘Herzaman Gösterim‘ modudur. Samsung A5 (2017) cihazı hakkında detayları sizlere aktardık.

Yorum Yap