Nasıl Yapılır

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir ?

Editör by Editörmatik

Bırakın Doğa Ana Size En Güzel Meyvelerini Sunsun

Artık siz de ne yerseniz yiyin aynı tadı almıyor musunuz? Artık ne çilekler çilek, ne tavuklar tavuk ne de domatesler domates gibi değil mi? Dışı parlak ve düzgün ve hatta kusursuz denebilecek kadar düzgün şekilli meyveleri sebzeleri soframıza koyduğumuzda ne oluyor? Tam bir hayal kırıklığı! Çünkü kokudan tattan nasibini almamış, bize yarar sağlamaktan çok bizi hasta edecek besinler. Genetiğiyle oynanmış, şişirilmiş gıdalar. Peki ne yapabilir? Maalesef bu şartlar altında çok bir seçeneğimiz yok. Malum her yer bina, betonarme yapılar. Küçücük bir yeşillik bulduğumuzda da üzerinde sereserpe keyif mi yapsak yoksa bir şeyler mi eksek ya da hiç olmadı küçük köpeklerimizi mi gezdirsek bilemiyoruz.

Bu durumda balkonlarımız, cam kenarlarımız bizim için büyük bir lütuf diyebiliriz. En azından küçücük saksılarda doğayı büyütmek, sağlıklı birkaç besini soframıza koymak bu yolla mümkün olabiliyor. Bunun için de en keyifli ilk adım domates yetiştirmekten geçiyor. Saksıda domates yetiştirme teknikleri zor olmamakla beraber, bir süre sonra size büyük bir keyif de veriyor.

Yemekten Keyif Almadığınız Domatesin Tohumunu Ekmeyin!

Hazır domates tohumu almanın yanı sıra bir diğer yol da zamanında toplanmış, lezzetli, organik ve GDO’suz domateslerinizin çekirdeklerini de kullanabilirsiniz. Burada özellikle dikkat etmeniz gereken kısır çekirdekler olmaması. Yani organik olmayan domatesinizin çekirdeğini ekip ne kadar özenle büyütmeye çalışırsanız çalışın beklediğiniz sonucu alamazsınız.

Seçtiğiniz çekirdekleri bir kağıt havluya sarıp kurutmakla bu nefis yolculuğunuzun ilk adımını atmış olacaksınız. Unutmayın kuruttuğumuz tohumları ekeceğimiz zaman havludan çıkarmak önemli, öncesinde değil!

Ne kadar tohumunuz varsa o kadar plastik bardağı alıp, altlarına yorgan iğnesiyle 2-3 delik açın ve yarısına kadar orman toprağı koyun. Her bardağınıza bir tane gelecek şekilde tohumu toprağınıza koyup, üzerlerini 1 santimlik toprakla örtün. Tohumlarınız ne yüzeye çıkacak kadar üstte ne de çimlenmeye başladığında toprağı aşamayacak kadar altta olmalı. Topraklarını koyduğunuz ve tohumlarını da ektiğiniz bardağınızın üzerine, tohumlarınız üste çıkmayacak kadar su koyun ve bu bardakları karanlık bir ortamda bir hafta boyunca ara ara sulayarak bekleyin. Doğanın mucizesine tanık olacaksınız J

Onuncu günün sonunda tohumlarınız çimlenmiş olacak. Daha sonra 2-3 hafta daha bekleyerek bu çimlerinizin 3-4 santimlik boya ulaşmalarını ve dış etkenlere karşı daha dirençli olmalarını sağlamak için biraz sabretmek zorundasınız. Yaklaşık olarak bir ayın sonunda istenilen boya ulaşan çimler saksılara geçirilmek için hazır halde sizi bekliyor olacaklar.

Domatesler Birbirleriyle İyi Anlaşamazlar, Onları Yalnız Bırakın

Maalesef ki özenle ektiğiniz ve çimlendirdiğiniz domates tohumlarınız birbirleriyle anlaşamazlar. Onları bir arada bir saksıya koyar, sıkıştırırsanız; size küser ve o güzel domateslerinin ancak birkaçını sizinle paylaşırlar. Bu nedenle köklerine zarar vermeden çıkarıp, daha büyük bir saksıya geçirdiğiniz fidelerinizin her saksıda bir tane ya da büyük bir saksıda 15-20 santimlik aralıklarla olduğuna dikkat edin. Onlara özel hayatları için ve gelişimleri için yeterli alanı yaratmanız gerektiğini unutmayın.

Fideleriniz Narindir, Unutursanız Kurutursunuz!

Fidelerinizi saksıya almanızdan, çiçek açmalarına kadar geçecek birkaç ayınız var ve bu sürede size de büyük bir görev düşüyor. Sürekli büyüyen, susuz fidelerinizi her gün düzenli olarak, sanki antibiyotik kullanıyormuş ya da köpeğinizi gezdiriyormuş gibi belirli saatlerde sulamanız gerekiyor. Örneğin; sabah 8’de suladığınız fidenizi akşam 8’de de sulamalısınız. Bu sulama işlemini gölge bir alanda yapmanız da oldukça önemli.

Fidelerinizi ergenlik çağındaki çocuklar gibi düşününün. Büyümek için o kadar enerji yakarlar ki, durmadan yemek yerler. Fideleriniz de size o güzel domateslerinden sunmak için bir o kadar enerji yakıyor ve düzenli olarak sulanmaya ihtiyaçları var.

Fideleriniz Çiçek Açarken Dikkat!

Saksıda domates yetiştirmenin püf noktaları hakkında birisi de; domatesiniz çiçek açmaya başladığı zaman onu gübrelemenizdir. Bu devam eden zamanlarda da belli aralıkla tekrarlamanız gereken bir işlem olacaktır. Gübreleme için; kuş, tavuk, koyun gübrelerini kullanabilirsiniz.

Gübreleme işlemi için yapmanız gereken ise 1 santimlik gübrenizi yarım litrelik pet şişedeki suyunuzun içine koymak, iyice çalkalamak, bir gün beklemek ve ardından belli aralıklarla bu suyu toprağa dökmeniz.

Bu aşamadan sonra yapmanız gereken pek bir şey kalmıyor; fideniz size salkımlar dolusu domates vermeye başlayacağı için tek yapmanız gereken afiyetle yemek oluyor.

Unutmayın domates bol güneşi, sıcağı, açıklığı ve sık sulanmayı sever. İşte evde domates yetiştirmek bu kadar basit ve keyifli. Siz bu koşulları sağladıktan sonra, doğa ana da size en güzel meyvelerini sunacaktır. Afiyet olsun .

Yorum Yap