Sağlık

Saçta Keratin Bakımı

Editör by Emre Yıldırım

Saçlar, birçok kadın için, yüzlerindeki en önemli parçadır. Birçok kadın, saçlarının güzelleşmesi için çeşitli bakım kürlerine, çeşitli şekillendiricilere, ısı yoluyla çalışan aletlere başvurur. Ayrıca, saçlar kadınların canları sıkıldığında, kendilerini mutsuz hissettiklerinde ya da depresyonda olduklarında en çok değişik yaptıkları yerdir. Birçok kadın, kendisinde bir değişiklik yapmak istediğinde ilk olarak saçlardan başlar. Saçlarını boyatır, saçlarını kestirir, düzse perma yaptırarak bukleli ve kıvırcık bir görünüm kazanmasını sağlar, tam tersine eğer kıvırcık saçları varsa fön çektirir vs. Fakat, birçok kadınla konuşulduğunda, saçlarıyla ilgili az veya çok problemleri olduğuna şahit olunur. Saçlarımdan tam anlamıyla memnunum, hiçbir sorunum yok diyen kadın sayısı oldukça azdır. Saçlar konusunda en sık rastlanan şikayetler, saçların mat ve cansız olması, sık sık kırıklara rastlanması, ne yapılırsa yapılsın verilen şekli korumaması ve bir süre bozulmasıdır.  Aslında saçtaki birçok problem, saçlara uygulanan yanlış şekil verme tekniklerinden ve yanlış kurutma metodlarından kaynaklanır. Saçları yüksek ısı uygulayarak kurutmaya çalışmak veya çok sık olarak yüksek ısı ile şekil vermeye çalışmak saçların yapısına zarar veren temel etkenlerdir. Saçlara çok fazla şekillendirici ürün sürüp, saç gözeneklerinin hava almasını engellemek de saçlara en çok zarar veren davranışlardan biridir. Saçların sağlıklı ve güzel bir görüntüsü olması isteniyorsa, saçlara güzel bakılmalıdır. Peki  saçların yüksek ısıya maruz bırakılması, çok fazla şekillendirici ürün kullanılması ya da sürekli boyatılması saça neden zarar verir ? İşte bu sorunun cevabı keratinde yatar.

Keratin nedir ?

Keratin, saç ve tırnak ve diş yapısında bulunan bir protein türüdür. Saçta bulunan keratin, saçların esnek yapısını korumasını sağlamaktadır. Sürekli olarak saç boyatmak ya da saçları aşırı ısıya maruz bırakarak kurutmaya veya şekillendirmeye çalışmak, saçlardaki keratin adı verilen bu maddeyi azaltır. Keratin azalınca da saçlar esnekliğini ve güçlülüğünü kaybediyor, saç telleri çok fazla inceleşiyor ve saçlar sürekli olarak birbirine dolanmaya başlıyor. Birçok kadının saçlarıyla ilgili en büyük sıkıntısı, saçların sürekli olarak birbirine dolanması ve şeklini kaybetmesidir. Ayrıca, aşırı dolaşık saçlar, banyoda da tam bir çile halini alır. Açması çok zordur. Bu yüzden, saçlarından rahatsız olan kadınların ilk aklına gelmesi gereken ihtima, saçlarındaki keratin miktarının azalmış olmasıdır. Keratin bakımı ile, keratin sayısı tekrar normal düzeye çıkartılabilir.

Keratin bakımı nedir ve nasıl yapılır ?

Kuaförler, bildiğiniz gibi sadece saçlı kesmekten ve şekil vermekten sorumlu değildir. Saçların durumunu da kontrol etmeli, bakımını da yapmalıdır. Keratin bakımı, iyi bir kuaförün kolaylıkla altından kalkabileceği bir durumdur. Güvenebileceğiniz ve işinin ehli bir kuaförünüz varsa, kesinlikle belli aralıklarla keratin bakımını yaptırmalısınız. Saçınızda memnun olmadığınız birçok durum, iyi bir keratin bakımı ile şaşırtıcı derecede düzelecektir. Keratin bakımı tek bir aşamadan oluşmaz. Keratin bakımına başlamadan önce saçlarınız temiz olmalıdır. Temiz saçlarla kuaföre gitmeniz oldukça önemlidir. Kuaför keratin bakımına başlamadan önce, saçlara özel ve sadece keratin bakımı öncesinde kullanılan bir şampuan sürer. Bu şampuanın amacı, diğer şampuanların aksine, saçı temizlemekten ziyade saç tellerindeki pulların açılmasını sağlamaktır. Bu şampuan saçlarınıza sürülür ve bir süre beklenir. Saça şampuan sürerken nazik olmak ve telleri kırmamaya çalışmak oldukça önemlidir. Saç yıkama sırasındaki sert hareketler de saça ciddi şekilde zarar verir.Bu, sadece keratin bakımındaki şampuanlamada değil, saçlarınızı kendiniz yıkarken de uygulamanız gereken bir koşuldur.  Özel şampuan, saçlarınızda bir süre bekletildikten sonra, sıra şampuanı durulamaya gelir. Saçlarınız yıkanır ve şampuan saçlardan çıkartılır. Artık saç tellerinizdeki pullar tamamen açılmıştır ve sıra keratin bakımına başlamaya gelmiştir. Saç tellerindeki açılan bu pullar, keratin ile doldurulur. Keratin de saça aynı şampuanın uygulandığı gibi yavaş şekilde ve tutam tutam uygulanmalıdır. Saç tutamlara ayrılarak keratin sürüldüğünde,  keratin bütün boşluklara etki edecektir. Bütün tutamlara keratinin iyi şekilde uygulandığından emin olduktan sonra, on beş yirmi dakika kadar keratin saçta bekletilir.  Bu bekleme süresinde, klimazon vb ısı veren makinelerde beklemek gerekmez. 15-20 dakika boyunca, keratin saçlarda bekler ve daha sonra saçları yıkama aşamasına geçilr. Saçlar yine narin ve saç tellerine zarar vermeyen hareketlerle yıkanır. Daha sonra saçlar kurumaya bırakılır. Saçlara ince bir fön çekilir. Aşırı sıcaklık uygulayarak saç tellerine zarar vermekten ve daha yeni keratin bakımından çıkmış saçların keratin sayısını yeniden azaltmaktan kaçınmak gerekir. Bu oldukça ince fönle bile saçlar oldukça pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüme kavuşur. Saçlar eski haline göre oldukça parlak bir görünüme kavuşur. Fakat, fön çekerken dikkatli olunması bu noktada yeniden hatırlatılmalıdır. Saça yüksek bir ısı uygulayarak fön çekmek, press uygulamak, ısıya karşı son derece dayanıksız olan keratin moleküllerinin zarar görmesine sebebiyet verir. Yapılan bütün keratin bakımı işlemi boşa gitmiş olur. Saça aşırı ısı uygulanmaması gerektiği, saçın aşırı sık şekilde boyatılmaması ya da saça zarar verecek kadar yüksek oranda bakım ve şekillendirme ürünlerinin kullanılmaması gerekliliği, sadece keratin bakımından hemen sonra değil, her zaman akılda tutulmalı ve keratin bakımının boşa gitmemesi sağlanmalıdır.

Yorum Yap