Sağlık

Saç Dökülmesi Neden Olur ?

Editör by Emre Yıldırım

Saç Dökülmesi Neden Olur ?

Görünümümüz üzerinde saçların etkisi çok fazladır. Bu nedenle de saçlarımızın sağlıklı bir görünüme sahip olmasını isteriz. Ancak özellikle erkeklerde görülen saç dökülme problemi saçların zayıflamasına ve kelliğe yol açar. Bizler saçımızın dökülmesini yanlış biliriz. Çünkü günlük yaşamda sağlıklı bir bireyinde günlük 50-100 saç teli yaklaşık olarak dökülür. Yani gün içerisinde elinize gelen her saç teli saç dökülmesi olduğunu göstermez.

Kadınlarda Görülen Saç Dökülmesi

                Saç dökülmesi daha çok erkeklerde görülen bir rahatsızlıkmış gibi bilinse de kadınlarda da çok fazla görülür. Aralarında ki fark erkeklerde tamamen bir kellik meydana gelirken kadınlarda saç çizgisi geriye çekilir ve saçlar seyrekleşir. Kellik oluşmaz. Ancak her iki cinsten insanlarda fiziki görünüşleri bozulduğu için saç dökülmesi psikolojik sorunlara temel oluşturur.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir ?

Her saç dökülmesi problemi aynı temele dayanmaz.  Erkeklerde görülen saç dökülmeleri temelde genetik faktörlerden kaynaklanır. Ancak bunun yanı sıra kadınların uyguladıkları kimyasal ve ısıl işlemlerde saç dökülmelerine sebebiyet verir. Saç boyaları saçların zayıflamasına ve dökülmesine yol açar. Isıl işlemler ise saçların kırılmasını kolaylaştırır. Zaman içerisinde saçlar zayıflar ve azalır. Bu da fiziki olarak görüntünüzün bozulmasına yol açar. Ayrıca çeşitli saç hastalıkları da saçlarınızın dökülmesine neden olur. Bunun yanı saıra kanda ki değerlerde saçlarınızın zayıflamasına yol açar. Saçlarınız çok dökülüyorsa D vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. Bu nedenle saçlarınız çok dökülüyorsa hemen bir dermotoloğa görünmeniz gereklidir.

Saç Dökülme Tedavisi

Saç dökülmesi tedavisi için ilk olarak dökülme sebebinin net olarak bilinmesi gereklidir. Bunun içinde bir dermatoloğa görünmenizde fayda vardır. Saç analizi ve kan tahlili sonrasında belirli bir tedavi izlenecektir. Saç kürleri, oksijen bakımı veya ilave vitaminler ile saçlarınızın güçlenmesine yardımcı olacak tedaviler izlenmelidir.

Saçlarınızın çok dökülmesini istemiyorsanız kullandığınız saç ürünlerine de dikkat etmelisiniz. Saçlarınıza kullanacağınız yanlış saç bakım ürünleri de saçlarınızın çok fazla dökülmesine yol açabilir. Bu nedenle saçlarınıza bakım yaparken yıpratmamak için saç tipinizi iyi bilmeli ve saçlarınız için kaliteli, doğru saç bakım ürünlerini tercih etmelisiniz.

Yorum Yap