Nasıl Yapılır

Ruj Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

En çok kullanılan kozmetik malzemeleri arasında ilk sıralarda yer alan ruj kadınlar için vazgeçilmez malzemelerden biridir. Günlük makyaj rutininde ya da gece makyajında bir anda makyajın bütün havasını değiştirebilecek güce sahip olan rujlar tek başına kullanıldığında bile yüzü olduğundan daha canlı ve daha enerjik gösterebiliyor. Hepimiz ruj kullanmaya bayılıyoruz ve pigment ve içerik olarak en iyisini ararken yüksek fiyatlarla karşılaşabiliyoruz. İşte burada devreye herkesin başvurabileceği doğal ruj yapımı seçeneği giriyor.

Ruj Yapımı İçin Gerekli Olan Malzemeler

Pahalı markaların piyasaya sürdüğü cep yakan rujlardan bıktıysan evde sen de kendi rujunu yapabilirsin. Evde ruj yapımında kullanılan maddeler ise her yerde bulabileceğin cinsten ve oldukça ucuz. Ruj yapımı için gerekli malzemeler; gıda boyası, vazelin, vanilya, ocak fırın ya da çakmak.

Ruj Yapımında İzlenecek Adımlar

Ruj yapımında ilk adım olarak 1 çorba kaşığı vazelini mikrodalga fırında ya da ocakta ısıtıp eritmelisin. Eğer mikrodalga fırın ya da ocak kullanılamıyorsa çakmak da bunun için iyi bir alternatif olacaktır. Hemen ardından ise hangi ruj yapmak istiyorsan o renkte yarım kaşık gıda boyasını erimiş vazeline eklemen gerekiyor. Bunun için pembe, kırmızı gibi renklerin yanında daha açık nude tonlar tercih ediyorsan açık renklerdeki gıda boyalarını da kullanabilirsin. Gıda boyasının ardından ise vanilyanın eklenmesi gerekiyor. Bu adımla birlikte tercih dâhilinde bir miktar gliserin de kullanılabilir. Tüm bu maddeleri homojen bir karışım elde edene kadar iyice karıştırmalısın. İyice karıştırıp 30 dakika buzdolabında beklettikten sonra işte ev yapımı doğal rujun hazır! Daha önce biten bir makyaj malzemesi ya da krem kutusu rujunu saklaman için ideal bir yer olacaktır. Ev yapımı rujunu fırça yardımıyla dudaklarına sürebilir bu yöntemle birbirinden farklı renklerde ruj yapabilirsin.

Pastel Boya İle Ruj Yapımı

Evde ruj yapmak için alternatif bir yöntem olarak pastel boyaları kullanabilirsin. Pastel boyadan ruj nasıl yapılır diyorsan cevap oldukça basit. İstediğin renk pastel boyanı eritip içine bir kaşık zeytinyağı eklemelisin. Karışımı bir müddet buzdolabında beklettikten sonra pastel boyadan yapılmış rujunu rahatlıkla kullanabilirsin.

Yorum Yap