Nedir

Reflü Yastığını Tanımak İsteyenler

Reflü Yastığını Tanımak İsteyenler
Editör by Behlül Güngör

Bilmek İsteyenlere Açıklama Reflü Yastığı Nedir?

reflu-yastigi-nedir-nasil-kullanilir.jpg

Reflü yastığı, Reflü hastalarına daha iyi bir yaşam sağlama desteği yastığı olarak bilinir. Reflü yemek borusu ve mide arasında yer alan oradaki kapının gevşemesi ile mide de bulunan bazı asitli içeriğin, yemek borusuna kaçma sebebi ile yanma gerçekleştiren bir kötü rahatsızlıktır. Mide de olan bazı içeriklerin yemek borusuna geçmesi aynı zamanda ağızda mideden gelen acı su oluşması, hastalığın en rahatsız edici belirtilerinden birisidir. Ancak bunun dışında eğer kalp rahatsızlığı yaşanan solunum güçlüğünden başlayarak uzayacak şekilde devam eden etkili sebepler meydana gelir. Asitli bazı yiyecek ve içeceklerin yemek borusuna dönmesi, kişi ayakta olsa da otursa da gerçekleşmektedir. Ama asıl yanlış duruş, yatma da gerçekleşir. Özellikle gece yatarken asitli karışımlarının mide de oluşarak yemek borusuna geçmesi ve ardından ağıza kadar uzanması ayrıca ağızın tadını oldukça berbat bir duruma getirmesi çok kolay olarak gerçekleşmektedir.

Reflü Yastığı Kullananlar Var Mı? Sorusuna Bilgilendirici Yazılar

Reflü yastığı, reflü hastaları için elbette kullanılan bir rahatlık durumudur. Yatarken başın vücuttan daha yukarı olması reflü hastalarını yakından ilgilendirmekte. Başın vücuttan yukarı olması, fiziksel olarak bu durumu engelleyebiliyor. Bu duruş için ise çeşitli önlemler alınmaktadır. Hastane yataklarında olduğu gibi o duruşu ayarlamak evde de kolayca yastık ya da yatak yolu ile sağlanabiliyor. Bu duruşun evde uygulanması için ise en pratik bulduğumuz yöntem, baza veya koltuk fark etmez yatacak kişinin yatağının baş tarafına bağlı ayak bölümlerine hafif yükseklikte kısaca göz kararı ile bir kaç santim küçük boyutlar da tahta ya da tuğla yerleştirip yatağın baş kısmını kolayca yükseltmek olacaktır. Fakat bu bahsettiğimiz yöntem çift kişilik paylaşılan yataklarda ve tek kişide bulunan yatak düzeninde maalesef ki uzun süre kalıcı olmuyor. Sebebi ise kişinin yatış şeklinin değişip rahatsız edici durum halini almasıdır. O nedenle bu duruş uzun süre gerçekleşmemekte. Uzun bir süreden sonra rahatsız edici bir hâl yaratarak kişinin uygulamadan vazgeçme olanağını düşürmekte. İşte bu sebepten reflü yastıkları kullanılmakta. Reflü Yastığı kişinin hem yatış pozisyonun da rahatsızlık oluşturmuyor hem de kişide bulunan reflü rahatsızlığında rolü oluyor.

Reflü Yastığı Nasıl Kullanılır?

reflu-yastigi-ne-ise-yarar.reflu-yastigi-nedir.jpg

Reflü yastığı, baş ve sırt bölgesine doğru yavaşa alçalan ve boğaz kısmında rahatlığı sağladığı gibi yastık uzunluğuna göre de mideye de rahatlık veren 10 cm’ ten bir kaç fazla yüksekliği olan yastık biçimidir. İnsanların çoğun da yediklerini hazmedememe durumu gerçekleşmekte buna dayalı tıp aracılığı ile gerçekleşen reflü yastığı rahatlatıcı yastık olarak kullanılmakta. Reflü Yastığını tüm gece kullanmak rahatsızlık vermez mi diyenler için kısaca açıklamada bulunacağım. Yatış pozisyonunuzda herhangi bir sıkıntı olmayacaktır çünkü yastık reflü yastığı olduğu için sizin başınıza gelen sıkıntıyı rahatsızlığı azaltıp rahat bir uykuya geçmenizi sağlayacaktır. O nedenle yastığın varlığı size sadece rahatlık sağlayacaktır herhangi bir rahatsızlık veren durum söz konusu olmayacaktır.

Yorum Yap