Sağlık

Reflü Ağrısına Ne İyi Gelir?

Editör by Emre Yıldırım

Reflü Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Birçoğumuzun yaşadığı sağlık problemi olan reflü hakkında bilmediğimiz ve bilmemiz gereken bazı bilgiler vardır. İlk olarak “reflü nedir ?” sorusunun cevabını öğrenerek başlamalıyız. Midede yiyeceklerin tekrar yukarı çıkmasını önleyen kapakçık vardır ve bu kapakçık görevini tam olarak yerine getiremezse reflü adı verilen hastalık gözlemlenir. Mide asidi yemek borusuna doğru çıkar.

Belirtiler nelerdir ?

Diğer mide problemlerinde de olduğu gibi reflüde de belirgin belirtiler arasında ilk olarak yanma yer almaktadır. Bunun yanı sıra ağızda oluşan acı tat, mide ağrısı, kramp ve karın ağrısı olarak belirtilerde gözlemlenebilir. Çok azda olsa bazı kişilerde kalp sıkışması da yapmaktadır.

Neden kaynaklanır ?

Temel olarak beslenme hatalarından kaynaklanan bir rahatsıızlıktır. Reflü olmak istemiyorsanız midenizi zorlayan alkol, kızartma, çikolata gibi besinlerden uzak durmalısınız. Reflü olmadan sağlıklı beslenmek hem mide sağlığınız hem de genel sağlığınız için oldukça önemlidir.

Nasıl iyileşir ?

Reflü ilerlerse mide kanseri ve mide fıtığı gibi hastalıklara zemin oluşturmaktadır. Bu nedenle midenizle ilgili şikayetleriniz varsa kısa süre içerisinde doktora başvurmalısınız. Tedavi yöntemi olarak ilk ilaçlar ve bitkisel yöntemler kullanılır. Ancak reflü ilerlemiş ise ameliyat yapılması gerekir. Bu en kesin çözümdür. Reflünüzle ilgili olarak bilgi sahibi olabilmek için salt endoskopi işlemi yapılmaktadır. Bu işlemde hastaya anestezi uygulanarak ağız yoluyla mideye gönderilen hortum ile görüntü alınır. Elde edilen sonuca göre tedaviye başlanılır.

Reflüye iyi gelen yiyecekler nelerdir ?

Reflüye iyi gelen yiyecekler

Hayvansal proteinlerden ziyade bitkisel proteinler tüketmek reflüye iyi gelmektedir. Örneğin siyah kuru fasulye içinde bulunan proteinler reflünün etkilerini azaltır. Lifli yiyecekler reflü kaynaklı ağrıların azalmasını sağlar. Elma, kavun, muz, armut, şeftali ve çilek gibi meyvelerin lif oranları yüksektir. Brokloli, balık, yulaf, ekmek, lahana, peynir, havuç, patates, beyaz peynir ve yağsız kıyma gibi yiyecekler de mide asidi üretmeyip reflü hastalığını arttırmayan yiyecekler arasında yer alır.

Reflüyü arttıran yiyecekler nelerdir ?

Genellikle sağlığımız için zararlı olan yiyecekler reflünün de artmasına zemin oluşturur. Likör, şarap, çikolata, kahve ve bira reflünün artmasını sağlar. Bunun yanı sıra baharat, soğan, sarımsak ve domates de reflüyü arttıran yiyecekler arasında yer alır ve dikkatli tüketilmesi gereklidir.
Reflü ilerleyen dönemlerde gastirit ve mide kanserine yol açar. Bu nedenle de belirtileri varsa hemen doktora gidilmelidir.

25 Yorumlar

Yorum Yap