Nedir Teknoloji

Powerbank Nedir? Ne İşe Yarar?

Editör by Editörmatik

Akıllı telefonlar artık hayatımızın her alanında ve her anında yanımızda. Akıllı telefonlarımızın olmadığı bir hayatı hayal bile etmek zor. Son yirmi yılda, hayatımızın her alanını etkileyen sayısız yeni ürün ve teknolojiyle tanıştık. Sanayiden sağlık sektörüne, beyaz eşyadan otomobile, hemen her alanda çok büyük gelişmeler ve ilerlemeler oldu. Fakat teknolojinin de hala çözemediği sorunlar var. Bu sorunların başındaysa şüphesiz akıllı telefonların batarya sorunu geliyor. Bu alanda birçok çalışma yapılmasına rağmen henüz teknoloji bu problemi çözebilmiş değil. Hal böyle olunca farklı çözüm alternatifleri ortaya çıktı ve kesinlikle bu alternatifler içerisinde en gerçekçi ve pratik çözüm powerbank’lar.

Powerbank Nedir?

Powerbank içerisinde yüksek kapasiteli bir şarjlı batarya bulunduran ve bu bataryadaki enerjiyi kullanarak, üzerindeki USB çıkışları yardımıyla, tüm USB’den şarj edilebilen aletleri şarj etmeye yarayan bir alet.

Powerbank nasıl şarj eder, kısaca açıklamak gerekirse. Yaptığı şey aslında içerisinde bulunan ve defalarca doldurulabilen yüksek kapasiteli bataryada depoladığı enerjiyi kullanmaktır. Aslında özünde kendisi de bir bataryadır.

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Powerbank’ta bir batarya olduğuna göre, ilk bakılması gereken şey mAh. değeridir. mAh değeri ne kadar yüksekse powerbanklerin şarj etme kapasitesi de o kadar yüksektir. Bataryalarla ilgili hemen her konuda karşımıza çıkan mAh değerinin ne olduğundan kısaca bahsetmekte fayda var. Miliamper / Saat olarak kullanılan bu terim, bataryanın bir saatte kaç miliamper enerji depolayabildiğini ve cihazlara verebildiğini gösteren bir ifadedir.

Herkesin powerbank denilince ilk aklına gelen soru şüphesiz; “Powerbank kaç kere şarj eder?” sorusudur. Bu sorunun cevabı da tam olarak mAh değeriyle doğrudan ilgilidir. Mesela 2000 mAh değerine sahip bir akıllı telefonun bataryasını, 10000 mAh değerine sahip bir powerbank ile hiç kayıp olmadığını varsayarsak 5 defa şarj edebilirsiniz. Fakat şarj esnasında oluşacak kayıpları da hesaba katmanız gerekir. Bu kayıpları da hesaba katarsak 2000 mAh değerinde bir telefon bataryasını yaklaşık 4,5 kere şarj edebilirsiniz.

Powerbank alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu ise mAh değerlerinin gerçek olup olmadığıdır. Maalesef birçok firma powerbankın gerçek mAh değerleri yerine yanlış rakamlar yazarak kullanıcıları aldatmaktadır.

Bir diğer konuda, powerbank üzerinde yer alan USB çıkışlarının amper gücüdür. 2 amperlik çıkış veren powerbanklar telefonunuzu daha hızlı şarj edecektir. Eğer telefonunuzun şarj adaptörü üzerindeki değer 2 amper ise mutlaka 2 amper çıkışlı bir powerbank almanız gerekir.

Powerbank Nasıl Kullanılır?

Şu anda piyasadaki birçok powerbankin üzerinde 1 amper ve 2 amperlik çıkışlar mevcuttur. Telefonunuzu şarj etmek için tek yapmanız gereken şey bu çıkışlardan telefonunuza uygun olanına, telefonunuzun USB şarj kablosunu takmak ve kabloyu telefonunuza bağlamak olacaktır. Bu işlemden sonra powerbank üzerindeki şarjı başlatan butona basmanız yeterlidir.

Yorum Yap