Nasıl Yapılır

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

Teknolojinin gelişmesi her alanda olduğu gibi trafiğe de yansımış durumda. Artık her tarafta mobeseler var. Hız sınırını aştığınızı algılayabilen alıcılar size anında ceza yazdırabiliyor. Bütün bu teknolojik gelişmeler yine de trafik kazalarını azaltabilmiş değil. Yine de bu uygulamalar sayesinde sürücüler daha dikkatli olmaya mecbur ediliyor. Bunun üzerine genel anlamda trafik cezalarına bakarsak insanlar bir şekilde trafiği ihlal edip bu cezaları ödemek zorunda kalıyor. Çoğu zaman hangi kural ihlalini yaptığımız bile bilmeden cezayı kapımızda buluyoruz. Bu cezalar mobese kameralarından veya ihlali yaptığımız çevredeki bir trafik polisi memuru tarafından plakamıza yazılabiliyor.

 

Trafik Cezası Alıp Almadığımız Nasıl Öğreniriz?

Herhangi bir kural ihlalinden dolayı ceza yemiş olabilirsiniz veya trafik cezanız olup olmadığından emin değilseniz kolay bir şekilde online olarak internet üzerinden cezanız olup olmadığınızı sorgulayabilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün trafik sorgusu sayfasına giriş yaparak plakanızın bilgisini de girerek trafik cezanız olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Sorgulama ekranına giriş yaptıktan sonra kimlik bilgilerinizi, doğum yılınızı sisteme girmek için kullanarak trafik borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Böylece evinize posta ile ceza gelmeden cezayı yediğiniz gün ve hatta aynı dakika içerisinde cezanızdan haberdar olabilir ve bir an önce bu cezayı ödeyerek kurtulabilirsiniz. E-devlet üzerinden de eğer bir trafik cezası veya araç borcunuz varsa kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 

 

2017 Yılında Trafik Cezaları       

Yeni yılda gelen zamlarından trafik cezaları da nasibini aldı. Yüzde dörde yakın bir zam ile trafik cezaları arttı. Bu artırımı yaparak kazalar en aza indirmek isteniyor ancak her geçen yıl trafik kazalarından ölenlerin sayısı maalesef hızla artıyor. Örneğin araba kullanırken telefonla konuşmanın cezası 95 lira, ehliyetsiz araç kullanmanın cezası bin 763 lira olarak belirlendi. Ruhsatsız araç kullanmanın cezası ise yine 95 lira olarak belirlenmiş. En çok yapılan kural ihlallerinden kırmızı ışıkta geçmenin cezası 206 lira olarak belirlenmiş durumda.  Alkollü araç kullanmaktan çok alkolmetreye üflememe cezası daha ağır tam 2 bin 507 lira. Trafikte dikkatli ve sorumlu bir sürücü olarak umarız hiçbir ceza ile karşılaşmasınız.

Yorum Yap