Nedir

Panoramik Röntgen Nedir ?

Panoramik Röntgen Nedir ?
Editör by Behlül Güngör

Günümüzde panoramik röntgen faydaları insan hayatına oldukça fazla katkılar sağlamaktadır. Fakat günümüzde sunulan panoramik sistemin ne olduğunu , ne işe yaradığını çoğu insan bilmemektedir. İnsanlar tarafından sorulan panoramik röntgen nedir? sorusuna cevap oldukça detaylı bir şekilde verilmektedir. Panoramik röntgen cihazı cerrahi işlemler dahilinde kullanılmaktadır. Çene problemi ve ya eklem rahatsızlıkları ile uğraşan insanlara uygulanan bir sistemdir. Bunların beraberinde kanal tedavi işlemlerinde de kullanılan bir cihazdır.

panoramik-röntgen-hakkinda-bilgiler.jpg

Panoramik röntgen cihazı her ne açıdan kullanılıyor ise çok hızlı ve kesin sonuçlar doktorlar tarafından sizlere aktarılmaktadır. Böylelikle rahatsızlıkların farklı boyutlara ulaşıp ulaşmadığını kolayca tespit etmektedir.

panoramik-röntgen-nedir-nasil-cekilir.jpg

Panoramik Röntgen Cihazını Kimler Kullanmaktadır?

Panoramik röntgen cihazları çoğunlukla dişçiler tarafından kullanılmaktadır. Cihazın kullanıma son derece hakim olan uzman dişçiler tarafından panoramik röntgen nasıl çekilir? gibi soruların cevapları da kapsamlı bir şekilde verilmektedir. Panoramik röntgen cihazları , ağız içi problemlerinde detaylı fotoğraflamalar yaparak diğer cihazlara nazaran daha gelişmiş sistemlere yer vermektedir. Panoramik röntgen cihazı sayesinde ağız içinde zor ulaşılan yerlerden olan çene boşlukları , damak ve kemiklere kolayca erişim sağlanmaktadır. Sonrasında gerçekleşen fotoğraflamalar dahilinde kişinin kemik bozukluğu ve ya diş bozukluğu varsa ve çene boşluğunda oluşan bir problem varsa , doktorlar tarafından kontrol edilerek tedavi edilmektedir.

Ayrıca takma diş kullanımı gerçekleştiren kişiler, dişlerin herhangi bir durumda kaymasından çok şikayetçi olmaktadırlar. Onlar içinde panoramik röntgen cihazları faydalı olmaktadır. En zor durumlar arasında yer alan diş olan yerde diş çıkması durumunda çekme işlemi gerçekleştirilmektedir. Fakat ağız içinde yerin tespit edilmesi oldukça güçtür. Ancak cihazlar sayesinde gerçekleşen operasyonlar sorunsuz bir şekilde ilerlemeye devam etmektedir.

Aslına bakılırsa insan sağlığı açısından önemli bir yeri olan cihazlar arasında yer almaktadır. Panoramik röntgen cihazlarında , tedaviler uygulanırken resimlenen problemli yerlerinizden başka bir sorunun çıkması olası bir durumdur. Tedavinizin yapıldığı sırada sinüzit , tümör , ağız içi kanserleri ve ya çene rahatsızlıkları gibi oldukça farklı sorunlarınızın ortaya çıkıp , tedavi edilmesini panoramik röntgen cihazları sayesinde mümkün olmaktadır. Uygulayan uzmanlar tarafından panoramik röntgen zararları olmadığı söylenmektedir. Sadece hamile kadınların cihaz dahilinde işlem görmeleri pek fazla tavsiye edilmemektedir. Panoramik röntgen cihazları , tedavi uygulanırken uyuşturma gibi işlemler gerektirmemektedir. Son derece ağrısız işlemler uygulanmaktadır.

Panoramik Röntgen Sırasında Ne Yapmak Gerekir?

Her şeyden önce tedavi edileceğiniz cihazlar dahilinde gerçekleşen operasyonlardan korkmanız gereken bir durum bulunmamaktadır. Ne yapmanız konusunda ise uzman doktorlarınız tarafından zaten komutlar almakta olacaksınızdır. Cihazların başarılı yerleşmesi açısından , doktorlar hastalarının oturuş pozisyonlarını cihaza göre ayarlamaktadırlar. Eğer tekerlekli sandalyede gelen hastalar bulunuyorsa aynı şekilde , doktorlar cihazların yerleştirmesini yapmaktadır. Tedavi esnasından hareket edilmemesi gerekmektedir.

Yorum Yap