Blog Eğitim

Özgüveni Yüksek Çocuk Yetiştirmenin Yolları

Editör by seoturka

Çocuğunuzun toplum hayatında ve okul hayatında başarılı, duyarlı, özgüveni ve farkındalığı yüksek bir birey olması için ona nasıl davranmanız gerektiğini ya da bunun için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Özgüven Nedir ve Nasıl Geliştirilir?

Özgüven, bir tutum, duygu ve inançlar bütünüdür, davranışlar ile sergilenir. Kişinin kendi kendini tanıması, bilmesi, kendisine sevgiyle, saygıyla ve dürüst bir şekilde davranması yeteneğidir. Bu nedenle anne-babalar ve eğitimciler kendi ayakları üzerinde durabilen, özgüven duygusu gelişmiş bireyler yetiştirmeyi amaç edinmelidir.

Çocuklarınızın ya da öğrencilerinizin özgüvenini geliştirmeniz için :

 1. Öncelikli olarak çocuklarınıza koşulsuz sevgi verin!
  Çocuklarınızdan karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden onları sevin.
 2. Çocuklarınıza güvenin!
  Sorumluluk sahibi olması için, sizden önce kendisine güvenmesini sağlamak için ona önce siz güvenin ve onu destekleyin.
 3. Çocuğunuzu dikkatle ve sabırla dinleyin!
  Dinlemek sağlıklı bir iletişim kurabilmenin ilk adımıdır. Bu yüzden çocuğunuza zaman ayırın ve onunla konuşun. Onu dikkatlice ve kesintisiz dinleyin. Dinlerken göz teması kurmaya dikkat edin.
 4. Sınırlı olarak riskler almasını destekleyin!
  Çocuğunuzun sevdiği ve istediği şeyleri yapmasına izin verin. Değişik yemekler denemek, deney yapmak ya da yeni bir arkadaş çevresine girmek gibi değişik deneyimler yaşamasına destek olun.
 5. Empati kurun!
  Çocuğunuz ile empati kurarak iletişim kurmaya özen gösterin. O sizi anlayamayabilir fakat siz kendinizi onun yerine koyabilirsiniz. Olumlu yönlerini destekleyin, yanında olun.
 6. Çocuğunuzu başkaları ile kıyaslamaktan vazgeçin!
  Eğer onu başkaları ile kıyaslarsanız, kendinden utanç duymasına yol açabilirsiniz. Ayrıca içinde kin ve nefret gibi olumsuz duygular gelişmesine yol açabilirsiniz.
 7. Çocuğunuza çeşitli alanlarda sorumluluklar verin!
  Bu sorumlulukların yaşına ve gelişimine uygun olmasına dikkat edin. Sorumluluklarını yerine getirirken onu gözlemleyin, destek verin ve olumlu durumlarda takdir edin.
 8. Her şeyden önce çocuğunuzu tanıyın!
  Onun hangi alanlarda yetenekli olduğunu, neleri sevdiğini, hangi alanlarda desteğe ihtiyacı olduğunu bilin. Eğer siz onu tanırsanız ve olumlu yönlerini desteklerseniz, kendine güvenecektir ve kendi gücüne inanacaktır.

Yorum Yap