Teknoloji

Oyuncu Bilgisayarlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Editör by seoturka

Teknolojinin bu denli geliştiği bir çağda teknoloji harikası oyunların oynanabilmesi için sıradan bilgisayarlar yetersiz kalmaya başladı. Peki oyun bilgisayarında olması gereken özellikler neler ?

İlk olarak ihtiyacımızı belirlemeliyiz.Laptop yani dizüstü bilgisayar mı almalıyız yoksa masaüstü bilgisayar mı?

Oyun bilgisayarı özellikleri nasıl olmalı? En temel unsur parçaların dengeli olarak alınması gerektiğidir. Örnek olarak giriş seviyesi işlemci ile en yüksek model ekran kartı kullanılmaması gibi….

1 – Bilgisayarların Kalbi:İşlemciler

Günümüzde oyun bilgisayarı işlemcisi alırken ilk önce belirlenmesi gereken en önemli husus alacağımız işlemcinin markasını belirlemek.Şu anda piyasada iki farklı güç bulunmakta işlemci kısmında:AMD ve İntel firmaları.AMD geçen yıllarda çıkardığı işlemciler ile İntel’in daha arkasında ve ucuz yollu sistemde olması gereken işlemci profili yaratmıştı.Ancak AMD son çıkardığı işlemci serisi ‘’Ryzen’’ ile İntel’in üst seviye işlemcilerine daha düşük maliyetler ile kafa tutmayı başarıyor. İlk olarak işlemci için ayırabileceğimiz bütçeyi belirlememiz lazım.Daha sonra bütçemize uyan İntel ve AMD markalı işlemcileri belirleyerek internette birbirleriyle kıyaslamaları ve işlemcilerin fiyat/performans oranları hakkında araştırma yapılmalı.

islemci-bilgisayar.jpg

Laptop kısmında ise İntel daha baskın olarak görülmektedir.Dizüstü bilgisayarlarda masaüstü bilgisayarlardan farklı olarak işlemcilerin sonlarında takılar bulunmaktadır. (M,U,HQ)U serisi işlemcilerin üretim amaçları düşük pil tüketimini sağlamak bu üç seri arasında en düşük performans veren işlemcilerdir. M serisi işlemciler daha çok orta seviyelerde görülürler ve U serisi işlemcilerden daha iyi performans sergilerler. HQ serisi işlemciler ise İntel i7 işlemciler ile görülürler ve en yüksek performans veren dizüstü bilgisayar işlemcileridir.

2 – Oyunların Kalbi:Ekran Kartı

Oyun bilgisayarı ekran kartları konusunda da işlemcideki gibi ilk önce kartın hangi Nvidia mı yoksa AMD mi olacağını belirlememiz gerekir. Daha sonra işlemcide yaptığımız gibi bütçemizi belirlemek ve bütçemize uyan ekran kartlarının internetten karşılaştırmalarınız okumalı ve izlemeliyiz.AMD daha çok fiyat/performans ürünleri sunarak Nvidia’nın bir adım önünde görünse de oyun için en yüksek ekran kartı olan GTX 1080 Ti Nvidia’da.Şu anda AMD’de GTX 1080 Ti karşılığı bir ekran kartı bulunmamaktadır.Fakat giriş seviyesi olarak da AMD’de bulunan R7 240 fiyatındaki Nvidia ekran kartları aynı performası verememektedir.

ekran-kart.jpg

Laptoplarda ise işler biraz daha değişik işlemcide olduğu gibi Nvidia firması burada baskın olan taraf. Nvidia’nın dizüstü bilgisayarlar için ürettiği ekran kartlarında performans açısından dikkat edilmesi gereken en önemli husus ekran kartı model ve nesil sayılanının başında bulunan ‘’GT ve GTX’’ ibareleridir.GTX serisi ekran kartları GT serisi ekran kartlarına göre daha iyi performas sunarlar.Dizüstü bilgisayarlarda 9xx serisi bir ekran kartı kullanılıyor ise sonunda ‘’M’’ ibaresi bulunur.Buda aynı ekran kartının laptop için dizayn edilmiş hali olduğunu gösterir.10xx serisi kartlarda ise bu M ibaresini kaldıran Nvidia laptop ve masaüstü bilgisayarlarda kullanılan ekran kartlarının eşit seviyeye gelmesini sağlamıştır.

3-Oyunların Saklanacağı Yer:Harddisk

Harddisk kısmında SSD yada HDD kullanabilirsiniz.İkisini birlikte kullanma şansınız da var. Düşük bütçeli bilgisayarlarda SSD pek önerilmez.SSD daha hızlı olarak bilgisayarın , dosyaların ve oyunların açılmasını sağlar ancak fiyatı yüksek ve kapasitesi düşük olduğu için genellikle orta-üst bütçeli bilgisayarlarda kullanılır.SSD ve HDD aynı sistemde kullanmak isteyen kullanıcılar genelde Windows ve sık oynadıkları oyunları SSD kısmına koyarlar. Diğer dosyalar , resimler , videolar ve daha az oynanan oyunlar daha ucuz ve daha çok kapasitesi olan HDD kısmında saklanır.

 

Yorum Yap