Sağlık

Organ Nakli Nedir ve Neden Önemlidir ?

Editör by Emre Yıldırım

Organ Nakli Nedir ve Neden Önemlidir ?

Dünya üzerinde yapabileceğimiz iyiliklerin başında hayat kurtarmak gelir. Kurtardığımız her insan ile dünyaya bir iz bırakırız.  Sizde dünyaya bir iz bırakmak istiyorsanız bunun için organ bağışı yapmalısınız. Bu sayede  sizin organlarınız organ nakli ile başka insanların yaşama tutunmasını sağlayacaktır.

Organ nakli nedir ?

                Birçok insan organlarını bağışlamadan önce aklına hep nedir sorusu gelmektedir. Organ nakli canlıdan canlıya ya da kadavradan canlıya yapılmaktadır. Tıbbı olarak tedavi edilemeyecek olan organların yerine çalışan, sağlıklı organlar nakil yapılır. Kalp, karaciğer, pankreas gibi organlar haricinde organların nakli canlılar arasında yapılabilir. Canlı donörler ve kadavra donörler sayesinde birçok insanın hayatı kurtulmaktadır. Ancak ülkemizde organ nakli oranı oldukça düşüktür. Beyin ölümü gerçekleşen kişilerin organları 24-36 saat arasında organ bekleyen hastalara nakil yapılabilir.

Beyin ölümü nedir ?

                Beyin ölümü kişin beyin fonksiyonlarının geri dönüşü olmaksızın yok olmasıdır. Kişide solunum ve dolaşım ventilatör gibi destek cihazları ile sağlanır. Genellikle beyin ölümü ile bitkisel hayat karıştırılmaktadır. Ancak bitkisel hayatta solunum fonksiyonları makinelere ihtiyaç duymaksızın devam eder ve geri dönüşü vardır. Beyin ölümü gerçekleşen kişilerin diğer organlarının fonksiyonları da 24-36 saat içerisinde sonlanacaktır. Bu nedenle bu süre içerisinde sağlam organlarının nakil edilmesi gereklidir.

Organlar Kime Nakledilir ?

Organ nakli yapılacak kişiler için ilk olarak kan grubu ve doku uyumu önemlidir. Bunlardan sonra hastanın aciliyeti, boy, kilo gibi özellikleri dikkate alınarak nakil işlemleri gerçekleştirilir.

18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan her insan kendi isteği doğrultusunda tüm organlarını ve bir bölümünü nakil için bağışlayabilir. Bu durumda kişi öldükten sonra sağlıklı organları nakil bekleyen hastalara nakledilecektir.

Tüm dünya üzerinde insanlar organ nakli konusunda bilinçlendirilmeye çalışılmaktadır. Nakil ile ilgili kurallar ve gerekleri okuyarak sizde organlarınızı bağışlayabilirsiniz. Unutmayın ki siz öldükten sonra sizin organlarınız bir başka insanı hayata bağlayacak. Ayrıca organ bağışı dini olarakta yapılması uygun olan bir davranıştır. Sizde gönül rahatlığı ile organlarınızı bağışlayıp hayat kurtarabilirsiniz.

Yorum Yap