Teknoloji

Optik Mouse Ve Lazer Mouse Arasındaki Farklar

Optik Mouse Ve Lazer Mouse Arasındaki Farklar
Editör by Behlül Güngör

Led Optik Fareler

Mekanik parmak sonra geliştirilen optik fare, şimdi en çok kullanılan fare türüdür. Optik fare teknolojisinin tabanına yerleştirilmiş küçük bir kamera, bir seferde binlerce görüntüyü yakalama yeteneğine sahiptir. Birçok optik fareye sahip olan marka vardır. Bunlardan ikisi optik ve lazer optiktir.

Led optik fareler, yüzeyi aydınlatmak için kırmızı bir LED kullanır. Tüm LED farların bir LED kullanması mümkün değildir. Çoğu durumda kırmızı daha kullanışlıdır ve foto detektör kırmızıya karşı daha duyarlıdır.

Lazer fareler temelde lazer ile aydınlatma yapar. Bu fareler, yüz yüze konvansiyonel optik farelerden 20 kat daha hızlıdır ve çok daha yüksek çözünürlük tespit yeteneğine sahiptir. Yazının sonunda, bu farelerin farklılıklarını daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

lazer-fare.jpg

Şimdi Optiğin İç Kısımlarına Bakalım

  1. Objektif ve ayna. Işık kırar ve zemin aydınlatılmasına izin verir.
  2. Dijital bilgileri bilgisayara aktarmak için USB kablosu
  3. Sağ düğme. Diğer tarafın sol tuşu var.
  4. Fare hareketi ile ilgilenen bölüm
  5. Yatayda kırmızı ışık üreten bir led
  6. Tekerlek

Optik fare hareket ettikçe, ışınlar birer birer yüzeye gönderilir. CMOS denilen bir sensör (Tamamlayıcı Metal Oksit Semiconductor) hareketleri algılayabilir.

Bu obtüratör hızı, pharange hassasiyetine bağlı olarak, saniyede 5000 kareye kadar erişebilir.

Bu fareler yüzeydeki kareleri çekerler. Çıplak gözle bir yüzeye baktığımızda, muayene kusursuz görünebilir. Bununla birlikte, yüzeyin çok yakınına baktığımızda, yüzeyin çok kusurlu olduğunu biliyoruz. Pharman’ın bu kusurları düzeltme görevi burada. Geri dönüp tüm fotoğrafları mikroişlemcilerle karşılaştırdığınızı sanıyordum. Fareyi hareket ettirmemeniz durumunda iki resim fark ederseniz fare hızlı bir şekilde hareket eder, aksi takdirde iki resmi görmezden gelir.

Optik farelerin algılama hızı çözünürlüğe bağlıdır. Çözünürlük ne kadar yüksekse, fare resimde o kadar hassastır, bu nedenle tavşanın hareketi daha hassas olur. Normal kullanım için birçok optik farenin çözünürlüğü 400-800 nokta / inç (inç başına nokta sayısı) kadardır.

optik-fareler.jpg

Şimdi Bir Lazer Fare İle Bir Optik Fare Arasındaki Farka Göz Atalım

Lazer ışını insan gözünün algılayamadığı bir ışık yayar. LED ışığını kullanırken, görünür ışık yayar.

Optik farenin 400-800 dpi çözünürlüğü sunarken, lazer fare 2000 dpi çözünürlük sağlayabilir. Yüksek dpi daha hassas hareket anlamına gelir. Dolayısıyla oyuncuların tercih ettiği yüksek dpili fareler olacaktır. Ayrıca zaman zaman o kadar çok dpi’ye ihtiyacınız yoktur bu da optik ışığı yayan farelerin kullanımını gerektirir.

Optik fareler bir fare altlığına ihtiyaç duymaz, ancak bu farelerden hem siyah hem de siyah arka planda tam verim elde edemezler. Parlak tarafta, LED ışığı ters yönde, siyah taraf kırmızı ışık tarafından emilir. Lazer farelerde böyle bir problem yoktur. Dijital görüntü işleme teknolojisini kullanarak, optik büyüteci imleci ekranda hareket ettirmek için küçük bir kamera ile saniyede 1,500 kare algılayabilir.

lazer-mouse.jpg

Yorum Yap