Eğitim

Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Ne Yapılmalı?

Editör by Editörmatik

Her çocuğun yaşlarına göre farklı kişisel özellikleri vardır. Kimi zaman sıkıntısını paylaşır, kimi zaman paylaşmak istemezler. Okul hayatında da bazı durumlarda sıkıntılarla karşılaşan çocuk sizin işinizi zorlaştırabilecektir. Hatta bazı zamanlarda okula gitmek bile istemeyecektir. Bu açıdan sebepleri değerlendirdiğinizde sizi çıkmaza sürükleyebilir. Ne yapacağınızı tam olarak kestiremeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda asla paniğe kapılmamak lazımdır. İşte bu yazı, size ne yapmanız gerektiği konusunda ışık tutacak ve işinizi kolaylaştıracaktır.

Eğer ilkokul çağında çocuk sahibiyseniz; okula gitmek istememesi çeşitli sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Derslerde başarısız olması, öğretmenini sevmemesi, arkadaşlarıyla ortak noktalarının olmaması, küçük yaştaki çocukların tartışmaları ve şikayetleri,anne- babaya düşkün olma durumu, onları özlemeleri gibi sebepler sıralanabilir.

 • Soğukkanlı tavrınızı koruyun ve arkadaş gibi ona neden okulu sevmediğini sorun.

Sebepleri seziyor olabilirsiniz, hissediyor olabilirsiniz ama onun ağzından duymanız halinde çözüm yoluna ulaşmak sizin açınızdan kolay olacaktır.

 • Okula gitmek istemeyen bir çocuğu küçük ödüllerle motive edin. ‘’Akşam okuldan eve geldiğin zaman sana harika bir sürprizim var ‘’ ya da ‘’okuldan eve gelirken parka uğramak ister misin’’, ‘’Dönüşte sana bir waffle sözüm olsun’’ gibi ifadeler çocuğunuzu motive edecektir.
 • Onunla birlikte siz de ders çalışın siz de öğrenin ve yardımcı olun. O’na derslerinde yardımcı olmanız bu konuda sizin yanınızda olduğunuzun güvenini hissedecek ve kendini daha iyi hissedecektir
 • Okulun kendisi için neden önemli olduğunu ifade edin. Gelecekte olmak istediği yerin alt basamağının okul olduğunu ifade etmenizde yarar vardır.
 • Teknolojiyi kullanmasına fırsat verin. Teknolojiyi kullanarak Ipad, bilgisayar ve Iphonelardan yardım almanızla birlikte çocuğunuzun ekstra alıştırma ve pekiştirmesine yönelik dikkat çeken aktiviteler yaptırın.
 • Zamanınız var ise çocuğunuzla evcilik oynayarak bile okulu sevdirebilirsiniz. Hatta öğretmen olsun siz de öğrenci olun. Böylece, hem konuları pekiştirip size anlatacak, hem de özgüveninin geliştirmesine katkıda bulunacaksınız.
 • İmkanınız varsa; okuldaki arkadaş ortamlarının bir arada olduğu küçük organizasyonların içinde yer alın. Hem güçlü arkadaşlıklar kurabilmesi açısından ve sosyal yönünün gelişimi açısından hem de okul hayatının sadece okulda olmadığı arkadaşlarıyla dışarıda da vakit geçirebileceği bilincinin uyandırılması yönüyle arkadaşlarıyla okul dışı aktivitelerinin içinde yer alması da ona okulu sevdirecektir.

Ergenlik çağında çocuk sahibi olmak konusu ise okula gitmek istememe sebepleri öğrenememe kaygısı, sınav kaygısı, başarısızlık korkusu, alay konularına dahil olması gibi sebepler olabilir.

 • O’nu arkadaş gibi dinleyerek sebeplerini anlatmasına fırsat verin. O’nu dinlemeniz empati kurabilmeniz sayesinde olayın sorununu kolayca çözüme kavuşturmanızı sağlayacaktır.
 • Okulun ve sınavların onun geleceği için ne kadar önemli olduğunu izah edin. Bu konuda geleceğe doğru adım atmasını hızlandırın ve onu motive edin. Hatta imkanınız var ise; iyi bir yere gelmiş olan kişiyi onunla tanıştırın ve başarının kilidinin açmanın bir anahtarı olan okulun önemini bu sayede kavrayacaktır.
 • O’nun size ders anlatmasını isteyin. Sizin de öğrenme aşkınızın olduğunu ona gösterin ve size kısa süren dersleri anlattığında kendine özgüveni gelecek, başarısızlığın en temel sebebini ortadan kaldırmış olacaktır.
 • Farklı sosyal ortamlara ve aktivitelere yönlendirilmesini sağlayın. Okul ortamında gergin olmaması ve kaygılarını azaltması açısından satranç, resim, dil kursları ya da yüzme gibi çeşitli aktivitelerde de başarılı olabileceği kanısına vararak kendini daha iyi hissedecektir.
 • Mümkün mertebe bu durumlarda onu sıkmamanız tavsiye edilir. Ama çok serbest de bırakmadan O’nu gözlemleyerek doğru kararları vermesini sağlayın.

Görüldüğü gibi çocuğunuzun okula gitmek istememesi her ne sebebi olursa olsun atmış olduğunuz bu adımlar yardımıyla çocuğunuzun okulu sevmesini sağlayabilirsiniz. Bunun temel sebebini öğrendikten sonra size düşen bu görevlerle onu tekrar okula kazandırmaya ve yüzünü okula döndürmeyi başarmış olacaksınız.

Yorum Yap