Eğitim

Okul Öncesi Eğitim Neden Gereklidir ?

Editör by Emre Yıldırım

Hayatta en çok zorlanacağımız şeylerin başında hiç şüphesiz çocuk yetiştirmek gelmektedir. Doğru çocuk yetiştirme için hiç şüphesiz ebeveynlerin bilmesi ve yapması gereken şeyler vardır. İlk olarak çocukların eğitimi çok önemlidir. Çocuğun yeteneklerini doğru olarak ortaya çıkarabilmesi için eğitim çok önemlidir. Son yıllarda okul öncesi eğitim konusunda çocuk sahibi anneler ve babalar bilinçlendirilmeye çalışılmaktadır.

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Okul öncesi eğitimde çocuklar kesme, boyama, yapıştırma ve kalem kullanma gibi ince motor becerilerini geliştirir. Aynı zamanda da koşma, zıplama, tırmanma ve fırlatma gibi kaba motor becerilerini de geliştirir. Sosyal yaşam içinde olan çocuklar diğer insanların haklarını öğrenirler ve paylaşma alışkanlığı edinirler. Anne ve babasının yanında olmadan kendi kararlarını kendileri verebilir ve kendine bakabilme özelliği gelişir. Bu sayede çocukların öz güvenleri de gelişmiş olur. Aynı zamanda okul hayatına da kendini hazırlamış olur. Hayal etme, canlandırma gibi özellikleri gelişir. Ayrıca nesneleri ölçme ve gruplandırma becerisi de gelişir. Yaptıklar eğitimler konsantrasyon gerektirdiği için dikkat becerisi artar ve beyin fonksiyonları gelişir. Çocuklar duygusal olarak büyürler. Karşılarında ki insanları saygıyı ve birçok toplumsal kuralı öğrenirler. Yemek, uyku ve tuvalet gibi ihtiyaçlarını gidermeyi öğrenirler. Arkadaşları ile kava ettiklerinde problem çözmeyi ve kendilerini korumayı öğrenirler. Anne ve babalarına olan bağlılıklarından kurtulurlar ve kendilerini idare etmeyi öğrenirler.

Okul öncesi eğitim için en uygun yaş ne zamandır ?

Okul öncesi eğitim için uygun yaş aralığı 2 – 4 olmakla birlikte çocukların gelişimlerine göre de farklılık göstermektedir. Annesi çalışan çocuklar ebeveynlerin ayrı kalmaya daha alışkandırlar. Ayrıca kendi ihtiyaçlarını anlatabilen, yürüyüp, koşabilen çocuklar için yaş önemli değildir ve okul öncesi eğitime hazırdırlar. Okul öncesi eğitim ile çocuklar hırçınlıklarından, saldırganlıklarından ve annelerine olan düşkünlüklerinden kurtulurlar.

Ebeveyn – Çocuk İlişkisi Gelişir

Okul öncesi eğitim ile birlikte ebeveyn ve çocuk arasında ki ilişkiler gelişir. İhtiyaçlarını daha kolay ifade eden çocuklar ebeveynleri ile daha kolay anlaşırlar. Bu şekilde çocukların gelişimleri daha düzgün ve hızlı ilerler. Çocuk gelişimi için okul öncesi eğitimin önemini unutmayın.

1 Yorum

Yorum Yap