Eğitim

Okul Korkusunu Yenme Yolları

Editör by Editörmatik

Çocuklar bazı durumlarda eğitim, öğretim, arkadaşlık ve başarısızlıktan kaynaklı okul korkusu beslemek dumundadır. Buna karşı koyamaz, eve gelince ağlamaya başlarlar ve ertesi gün okula gitmemek için çeşitli bahaneler üreterek okuldan uzaklaşmaya çalışırlar. Bunun altından kalkmak zor gibi görünse de, ebeveyn olarak çeşitli fedakârlıklar yapmanız gerekecek ve çocuğunuzun okula karşı olumlu bir tutum geliştirmesi için katkıda bulunmanız gerekecektir. Bu çabaları içeren tutum ve davranışları gözden geçirecek olursak; sizin birer ebeveyn olarak yapmanız gereken önemli davranışlar bulunmaktadır.

  • Çocuğunuza konuşması için fırsat yaratın.

Kalabalık ortamlarda kendi ifade yeteneğini geliştirmesi açısından çocuğunuzun konuşmasına fırsat tanıyın ve onun topluluk arasında konuşarak dil becerisinin gelişmesine teşvik edin.’Sen konuşma ’ demek doğru bir davranış olmayacaktır. Bu durum çocukların okul fobisi üzerinde oldukça etkilidir. Çocuğunuzun ne istediği, ne düşündüğü sizin için önem teşkil etmeli ve onun fikirlerini beyan etmesi için ortamlar yaratın. Bırakın özgürce düşüncelerini dile getirsin. Bu onun okulda da bu davranışını sürdürmesini sağlar, dil becerisi edinimini okulda da devam edecek kendine daha özgüvenli bir birey olmasına vesile olacaktır.

  • Çocuğunuzun okuldaki her türlü faaliyetlere katılmasını sağlayın.

Çocuğunuzun okulda düzenlenen her türlü tiyatro, kulüp ve benzeri çalışmalara yönlendirilmesini sağlayın. Bu, hem arkadaşlarıyla olan ilişkilerini geliştirecek hem de sosyal zekâsını geliştirecektir. Okulun sadece derslerle sınırlı olmadığı aslında sosyal hayatı da kapsayan bir kavram olduğuna dair açıklamalar yaparak korkusunun giderilmesini sağlayabilirsiniz.

  • Çocuklarınızı motive ederek ödüllendirmeyi ihmal etmeyin

Çocukların okuldaki başarılı davranışları gözlemlendikten sonra ödüllendirerek onun motivasyonunun artmasını sağlayın. Yani bir başka ifadeyle, takdir ettiğiniz bir davranışı sonrasında ödüllendirmekten sakınmayın. Küçük bir kitap veya çikolata ya da sevdiği bir filmi izletmek gibi sevdiği aktivitelerle çocuklarınızı motive edebilirsiniz. Örneğin, sınavdan 100 aldı, bunun için onu ödüllendirerek; gereken enerjiyi ona vermiş olacak ve başarının önünü açmış olacaksınız.

 

  • Öğretmeniyle zaman geçirmesi için sosyal organizasyonlar düzenleyin.

Okuldaki öğretmeniyle sadece okulda değil dışarıda da görüşebilecekleri sosyal organizasyonlar yaparak onları buluşturmaya çalışın. Bu korkunun yenilmesi için olumlu sonuç doğuracak ve okula olumlu bir tutum sergilemesini sağlayacaktır. Hafta sonu için bir kahvaltı organizasyonu yapabilir, öğretmeniyle vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

  • Çocuklarınızın farklı yeteneklerini de keşfedin.

Çocuklarınızın resim atölyesinde resim yapmasını,  satranç öğrenmesini, dil kurslarında yeni bir dil edinmesini, yüzmeyi öğrenmesini sağlayan çeşitli kurslara yönlendirerek farklı becerilerini ortaya çıkarması hususunda ona yardımcı olmayı ihmal etmemeniz gerekir.

Gördüğünüz gibi; anne ve baba olarak çocuğunuzun okula karşı korkudan ziyade olumlu bir tutum sergilemesi için dikkat etmeniz gereken birtakım görevleriniz bulunmaktadır. Bunları gerçekleştirirken panik olmamanız ve bu adımları takip etmeniz sorunun çözümünü hızlandıracaktır. En nihayetinde çocuğunuzun okul fobisi ortadan kalkacak ve başarısı da artacaktır.

Yorum Yap