Sağlık

Öksürüğünüz 8 Haftadan Fazla Mı Sürdü?

Editör by Editörmatik

İnsanları en çok rahatsız eden hastalıklardan birisi de öksürmektir. Öksürmek insanı fazlaca rahatsız eder. Özellikle de geceleri uyumak için yatağa girdiğinizde başlar öksürmek ve sizi uyutmaz. Dolayısıyla da sağlıklı bir biçimde uyumadığınız zaman, uykunuzu yeteri kadar almadığınız kadar gün içerisinde yorgun, halsiz ve sinirli olabilirsiniz. Bu yüzden öksürük insanları fazlasıyla rahatsız eden bir hastalıktır.


Öksürme Nedenleri Nelerdir?

Özellikle de kış mevsimlerinde diğer mevsimlere oranla daha fazla görülen üst solunum yolu hastalıklarının en belirgin olanıdır. Kimi zaman öksüren insanlar bu durumu çok fazla ciddiye almayıp nasıl olsa geçer düşüncesinde oldukları için sıklıkla ciddi hastalıkların habercisi olduğunu çok anlamayız. Ya griptendir ya da üşütmüşüzdür denilip geçiştirilir bu durum. Öksürüğün temel nedenleri üşütme ve sigaradır aslında. Fakat öksürük 8 hafta gibi bir sürede hala geçmediyse bu sıkıntılı sorunları beraberinde getirebilir. 8 hafta süren öksürük aslında bizlere altında yatan başka hastalıkların haberini verir. Bunu anlamak içinde bilinçli olmak şarttır.


8 Hafta Süren Öksürük Nelerin Habercisidir?

8 hafta süren öksürüğün altında ciddi sorunlar yatar. Bunu araştırarak ya da endişe ederek bir doktora başvurmak en erken ve en doğru çözüm ve tedavi yöntemidir.  Uzun süreli kronik öksürük; astım, reflü, koah, gizli kalp yetmezliği, bronşit, hipertansiyon, tiroit bezi iltihabı, sinüzit, kanser, akciğer sorunları, gırtlak kanseri gibi insanların hayatlarına mal olacak hastalıklardan en ciddi olanlarıdır. Eğer şiddetli bir şekilde ve uzun süreli öksürük şikayetleriniz varsa eğer doktora giderek bunların önlemini erkenden almak gerekmektedir. Özellikle de sigara içen insanlarda sabah görülen koyu renkli balgam ve şiddetli öksürük sağlığınızın tehlikede olduğunun habercisidir. Her insan kendini bilir, kendi sağlığının ne durumda olduğunu bilir ve üşengeçlik yaparak ‘bana bir şey olmaz’ düşüncesiyle yaşarlar. Bu düşünce o kadar yanlıştır ki ciddi sorunların aslında en başlangıcıdır. Koah, kanser gibi ciddi hastalığa sahip olmayı kimse istemez bunun için erken tedavi yöntemi kesinlikle şarttır. Kendinizi ihmal etmeyin.

Yorum Yap