Blog Sağlık

Okaliptüs Yağının Faydaları Nelerdir?

Editör by seoturka

Birçoğumuzun keskin kokusuna ve ferahlığına aşina olduğumuz okaliptüs‘ün adını çokça duyulmuştur. Avusturalya ya özgü olan bu bitkinin tıbbi parfümeri gibi birçok alana ayırabileceğimiz geniş bir kullanım alanı vardır tıbbi alanda adından bahsettiren okaliptüs yağının başlıca faydalarını sıralarsak: okaliptüs yağı karşımıza iltihap giderici, ateş düşürücü, iştahsızlık, kanser, mantar önleyici, burun tıkanıklığı giderici, balgam söktürücü, spazm çözücü, ağrı kesici gibi birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinir peki okaliptüsün asıl övgü aldığı hastalıklara bakalım.

           Öksürük : Alternatif tıpta okaliptüs ‘ün balgam söktürücü olması böylelikle bronşit, tıkalı sinüsler, inatçı öksürükler için başta gelen doğal ilaçlardan olarak kullanılması en büyük faydalarındandır Kaynar suya 5 damla damlatıp 6-7 dakika bu septi yaparsanız nefes almanızda çok büyük rahatlık olacaktır. Okaliptüs yağı akciğer dokularını canlandırarak nefes alma sürecinin kolaylaşmasında yardımcı olur.

           Eklem ve Kas Ağrıları : Romatizma ve diz ağrıları başta olmak üzere kas eklem, bel ağrıları ağrılarının giderilmesinde okaliptüs yağı ile masaj yapılmasında fayda vardır antiseptik özelliği bulunmaktadır aşırıya kaçmadan cilde uygulayabilirsiniz aksi takdirde ciltte tahriş, kızarıklık, yapabilir

Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır

Ayrıca Bir litre su ile birlikte 50 ml 1,5 okaliptüs yağı karıştırın. Bu karışımı normal bir dezenfekte olarak kullanabilirsiniz. Özellikle evlerinde hayvan besleyen kişiler için anti bakteriyel etki oluşturur doğal bir sivrisine kovucudur örümceklerden köpeklerdeki bitlerden kurtulmak için kullanabilirsiniz. Çevrenizde okulda veya evde okaliptüs yağını havaya karıştırarak solunmasını sağlayabilir beyne kan akışını artırabilirsiniz.

Bir damla okaliptüsü kulak kepçesi etrafına sürerseniz kulak iltihabına karşı önlem almış olursunuz. Uykunuzun açılmasını istediğinizde keskin kokusu uykunuz açacaktır. Okaliptüs yağını kesinlikle doğrudan ağız, burun veya göze damlatmayınız, belli hastalıklarınız varsa bu yağı kullanmadan önce doktorunuzla konuşup tavsiyesi yönünde kullanmaya özen gösterin.

Yorum Yap